از تاسیس باشگاه دانش‌آموزی تا تشریح برنامه‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران

دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در جمع اصحاب رسانه حاضر شد و از برنامه‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در سال تحصیلی آینده خبر داد. تاسیس باشگاه دانش‌آموزی، دومین دوره جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران، فعالیت‌های دبیرخانه دائمی ترویج اخلاق حرفه‌ای، اقدامات معاونت فرهنگی و اجتماعی در زمینه مهارت‌آموزی تخصصی دانشجویان و آماده‌سازی آنها برای ورود به کسب و کار، اولین دوره مسابقات مناظره دانشجویان و دیگر برنامه‌های این معاونت و تصویب چند آیین‌نامه فرهنگی جدید در این جلسه مطرح شد.

به گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، روز یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸، جمعی از اصحاب رسانه مهمان معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران بودند. این نشست با حضور جمعی از خبرنگاران رسانه‌های مختلف، دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران و دکتر محمدعلی زارع چاهوکی، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در تالار امیرکبیر این معاونت برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران ضمن تبریک روز خبرنگار از زحمات خبرنگاران رسانه‌های کشور، به‌ویژه از زحمات رسانه‌ها در مورد دانشگاه تهران، قدردانی کرد.

برنامه “روزی با دانشگاه تهران ” با ۱۰ هزار نفر/بازدید در ۱۷ دانشکده/پردیس برگزار می‌شود

در این نشست معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، از برگزاری برنامه روزی با دانشگاه تهران با شعار، “دانشگاه تهران، دانشگاه نخبگان” در روز دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸، خبر داد. در این جلسه مجید سرسنگی با اشاره به تجربه موفق برگزاری دو دوره از این برنامه، اعلام کرد که هدف این برنامه آگاهی بخشی به دانش‌آموزان در رابطه با انتخاب رشته است. وی فشار عموم خانواده‌ها بر دانش‌آموزان و اطلاعات کم ‌دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان از محیط دانشگاهی را عاملی در انتخاب رشته‌ نادرست دانش‌آموزان دانست و افزود: اگر دانش‌آموزان بتوانند به دانشگاه بیایند و از نزدیک با دانشکده‌ها، گروه‌های علمی، آزمایشگاه‌ها و امکانات مختلف آن‌ها آشنا شوند، می‌توانند انتخاب‌های خوب‌تری انجام دهند. این استاد دانشگاه تهران، برنامه “روزی با دانشگاه تهران” را عاملی مؤثر در پیشگیری از به وجود آمدن مشکلات ناشی از انتخاب ناآگاهانه رشته، برای دانش‌آموزان، خانواده‌هایشان و دانشگاه عنوان کرد.

دکتر مجید سرسنگی با اشاره به افزایش صعودی استقبال از برنامه‌ روزی با دانشگاه در دوره‌های برگزار شده، تعداد ثبت‌نام‌شدگان این دوره را نزدیک به ۹ هزار نفر/بازدید اعلام کرد و با توجه به تجربه‌ دوره‌های قبل، پیش‌بینی کرد که فردا، دانشگاه تهران میزبان نزدیک به ۱۰هزار نفر/بازدید خواهد بود. وی اعلام کرد که تمام واحدهایی از دانشگاه تهران که برگزارکننده رشته‌های مقطع کارشناسی هستند؛ در این برنامه مشارکت خواهند داشت. بنا به گفته‌ معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، فردا همه‌ واحدهای دانشگاه شاهد حضور مخاطبان این برنامه خواهد بود. دکتر سرسنگی حضور اعضای هیئت علمی، کارشناسان و دانشجویان دانشگاه، و استفاده از تجربیات آن‌ها را کمک کننده به آشنایی بهتر مخاطبان با دانشگاه دانست. وی اعلام کرد که پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، دارای بیشترین تعداد ثبت‌نام‌شدگان است و بعد از آن پردیس علوم و پردیس هنرهای زیبا قرار دارد. او در رابطه با جزییات برنامه روزی با دانشگاه گفت: در کنار بازدید از دانشگاه، جلسات سخنرانی‌های اساتید برای خانواده‌ها و دانش‌آموزان برگزار خواهد شد.

باشگاه دانش‌آموزی دانشگاه تهران تأسیس شد

در این نشست، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران از تاسیس باشگاه دانش‌آموزی دانشگاه تهران خبر داد. دکتر سرسنگی، ترویج و فرهنگ‌سازی حوزه علم را وظیفه ملی دانشگاه خواند و افزود که بر این اساس، ایده باشگاه دانش‌آموزی، در طول دو سال، با طی مراحل اداری و قانونی و در حدود یک ماه پیش به تصویب هیئت رئیسه دانشگاه رسید. وی جامعه‌ هدف باشگاه را دانش‌آموزان مقطع متوسطه‌ دوم خواند. در ادامه، وی اهداف باشگاه دانش‌آموزی را تشریح کرد. آموزش مهارت‌های نرم و سنجش استعدادها و توانمندی‌های دانش‌آموزان در راستای کمک به توسعه فردی و برنامه‌ریزی مسیر تحصیلی شغلی، شناسایی و جذب دانش‌آموزان مستعد و تشویق به تحصیل در دانشگاه تهران، هدایت تحصیلی و ارائه مشاوره به دانش‌آموزان در راستای انتخاب رشته‌ تحصیلی دانشگاهی، آشنایی آنها با رشته‌های تحصیلی در دانشکده‌ها و پردیس‌های دانشگاه تهران، معرفی ظرفیت‌های علمی، فرهنگی و رفاهی دانشگاه، توان‌افزایی و حمایت از دانش‌آموزان مستعد، برقراری ارتباط با وزارت آموزش و پرورش در جهت شناسایی دانش‌آموزان مستعد و نخبه و حمایت از دانش‌آموزان خلاق و نوآور در حوزه‌های علمی و فرهنگی را اهداف هشتگانه تاسیس باشگاه دانش‌آموزی عنوان کرد. وی عضویت در باشگاه را در سه شکل معرفی کرد؛ عضویت عادی، شامل دانش‌آموزان پذیرفته شده در آزمون ورودی؛ عضویت ویژه، شامل دانش‌آموزان با نمره برتر در آزمون ورودی و عضویت افتخاری، شامل دانش‌آموزان برگزیده‌ المپیادها، مسابقات علمی ملی و بین‌المللی مورد تایید آموزش و پرورش.

به گفته‌ مجید سرسنگی، دوره‌های باشگاه دانش‌آموزی در دو نوبت تابستان و ایام سال تحصیلی برگزار خواهد شد. در ادامه وی خدمات باشگاه دانش‌آموزی به دانش‌آموزان را، معرفی کرد. این خدمات شامل: سنجش ویژگی‌ها و شایستگی‌های رفتاری افراد از طریق آزمون‌های معتبر بین‌المللی، ارائه مشاوره‌های تحصیلی، شغلی و خودشناسی به اعضا، برگزاری کانون‌های ارزیابی در راستای شناسایی استعدادها، مهارت‌ها و توانمندی‌های اعضاء، برگزاری دوره‌های آموزشی و توانمندسازی در سه بخش خودشناسی و آموزش مهارت‌های زندگی آموزش مهارت‌های کارآفرینی و کسب‌وکار و آشنایی با رشته‌های تحصیلی دانشگاه و مشاغل مرتبط به هر رشته، برگزاری همایش‌های مختلف برای آشنایی با رشته‌های تحصیلی و امکانات دانشگاه، برگزاری تورهای علمی و فرهنگی، حمایت از راه‌اندازی استارتاپ‌های دانش‌آموزی، تشکیل نمایشگاه‌های دوره‌ای از دستاورد‌های اعضا و امکان شرکت در مراسم‌ معرفی دانشمندان برجسته و نخبه دانشگاه می‌باشند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران اعلام کرد که در این باشگاه، دانش‌آموزان مناطق محروم از سهمیه برخوردارند.

دومین دوره جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران و دیگر برنامه‌ها

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در رابطه با فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی و ورزشی دانشگاه تهران در سال تحصیلی گذشته، علی‌رغم مشکلات مالی ابراز خرسندی کرد و افزود: در سایه الطاف الهی و زحمت همکاران، مجموعه برنامه‌های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی این معاونت بالغ بر ۶۰۰ برنامه بوده ‌است که این مقدار در سال گذشته به۴۵۰ برنامه رسیده‌ بود. به گفته این مسئول دانشگاهی، یکی از برنامه‌های سال آینده دانشگاه تهران، دومین جشنواره فرهنگ خواهد بود که دور نخست آن در پاییز ۱۳۹۶ برگزار شده بود. بخش‌های این جشنواره عبارتند از: انجمن‌‌های علمی دانشجویی، کانون‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی و دینی، نشریات دانشجویی، دانشگاهیان (دانشجویان، کارکنان و اعضای هیئت علمی) برتر در حوزه فرهنگی و اجتماعی، مدیران و کارشناسان برتر فرهنگی می‌باشد.

برنامه‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران برای ترویج اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری اجتماعی

مجید سرسنگی با اشاره به برنامه سوم توسعه دانشگاه تهران، ترویج مسئولیت‌پذیری و اخلاق حرفه‌ای را یکی از اهداف دانشگاه خواند و افزود: برای ترویج اخلاق حرفه‌ای، دبیرخانه دائمی ترویج اخلاق حرفه‌ای با حضور اساتید برجسته این حوزه در حال فعالیت است. در ادامه وی فعالیت‌های این دبیرخانه را در زمینه‌های انجام پژوهش‌های علمی در حوزه اخلاق دانشگاهی، تدوین نظام‌نامه اخلاق حرفه‌ای در دانشگاه، تولید ادبیات شامل تالیف و ترجمه کتاب، مصاحبه و … در حوزه‌ اخلاق حرفه‌ای در دانشگاه در فضای حقیقی و مجازی و برگزاری نشست‌ها و همایش‌های علمی در سطح دانشگاهیان معرفی کرد. وی برگزاری دومین همایش ملی دانشگاه اخلاق‌مدار در آذر ۱۳۹۸، را مهم‌ترین هدف این دبیرخانه خواند و ابراز امیدواری کرد که سومین همایش به‌صورت بین‌المللی برگزار شود.

برنامه‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در حوزه کسب و کار و کارآفرینی دانشجویان

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، ایجاد زمینه شغلی برای جوانان را عامل افزایش امید بین آنان خواند و افزود معاونت فرهنگی و اجتماعی در این زمینه فعالیت‌های خوبی داشته است. در ادامه وی از انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان فنی و حرفه‌ای کشور، به جهت افزایش مهارت‌های شغلی دانشجویان خبر داد. همکاری با پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برای ایجاد شعبه فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی در پارک علم و فناوری یکی دیگر از فعالیت‌های این معاونت است. همچنین مجید سرسنگی از برگزاری نخستین جشنواره کار در اردیبهشت سال آینده خبر داد.

دیگر برنامه‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران

برگزاری سخنرانی‌های ویژه یکی از دیگر مباحث مهم مطرح شده از طرف مجید سرسنگی بود. ایشان با تاکید بر اینکه ویژگی این سخنرانی‌ها ویژه بودن سخنران و موضوع سخنرانی است، ابراز امیدواری کردند این برنامه از ابتدای سال تحصیلی در دانشگاه شروع شود.

برنامه‌ریزی برای توسعه فعالیت‌های اجتماعی دانشجویان از دیگر محورهای نشست خبری بود. سرسنگی با اشاره به برگزاری اردوهای جهادی توسط بسیج دانشجویی، از برنامه‌ دانشگاه برای گسترش فعالیت‌های داوطلبانه دانشجویان خبر داد.

توسعه فعالیت‌های قرآنی با تشکیل شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه تهران یکی دیگر از مباحث مطرح شده توسط سرسنگی بود. وی عدم هماهنگی و شیوه‌های سنتی در ارائه مفاهیم قرآنی را از مشکلات امروز جامعه برشمرد و ابراز امیدواری کرد که با تشکیل این شورا، فعالیت‌های قرآنی بیشتر توسعه پیدا کند.

برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی، اولین دوره مسابقات مناظره دانشجویان دانشگاه تهران، افزایش تریبون‌های آزاد دانشجویی و مسابقات موت کورت و تشکل خوشه اجتماعی از دیگر برنامه‌های دانشگاه تهران در حوزه فرهنگی و اجتماعی است.

سرسنگی با تاکید بر اهمیت نقش اعضای هیئت علمی در توسعه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه به برنامه‌های این معاونت از جمله تهیه و ابلاغ آیین‌نامه‌های استاد مشاور انجمن‌های علمی دانشجویی، استاد مشاور فرهنگی و استاد مشاور دانشجویان شاهد و ایثارگر اشاره کرد.

در ادامه معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران به فعالیت‌های این معاونت در راستای توسعه فضاهای فرهنگی و ورزشی اشاره کرد و گزارشی از وضعیت فعلی آن‌ها داد.

در انتهای جلسه و در آستانه روز خبرنگار، از خبرنگاران حاضر توسط دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران و دکتر محمدعلی زارع چاهوکی، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، تشکر و قدردانی شد.

یک دیدگاه