اختتامیه سومین دوره جشنواره ملی کتاب سال فرهنگی دانشجویان سراسر کشور در دانشگاه تهران برگزار شد

اختتامیه سومین دوره جشنواره ملی کتاب سال فرهنگی دانشجویان سراسر کشور با حضور دکتر مجید سرسنگی، دکتر حسین میرزایی، دکتر جمال رحیمیان، احمد یوسف‌زاده، دکتر محمد علی زارع چاهوکی و جمعی از دانشگاهیان، شنبه  ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸، در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که اجرای آن را سهیل محمودی بر عهده داشت، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، گفت: خیلی خوشحال هستم که آیین پایانی سومین سال جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان سراسر کشور را امروز برگزار می‌‌‌کنیم. وی افزود: در این ۲۸ سالی که من در آموزش عالی بوده‌ام و در حوزه فرهنگ در کنار دوستان بزرگ دیگری تلمذ کردم، یک نکته را آموخته‌ام، قشر و نسلی که با کتاب مأنوس نباشد حتما قشر و نسل ناقصی خواهد بود. نسلی که در دید کلی‌تر با فرهنگ مأنوس نباشد قطعا نسل کاملی نیست.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران تصریح کرد: فرهنگ و کتاب خواندن و انس با کتاب داشتن کلید همه خوشبختی‌ها است. اگر امروز در این مملکت نابسامانی هایی می‌بینیم، متاسفانه به دلیل این است که این نکته را فراموش کرده‌ایم و چیزهای دیگری را جایگزین آن کرده‌ایم.

دکتر سرسنگی ادامه داد: فرهنگ چنین نقش حیاتی و اساسی‌ای در زندگی ما دارد، فرهنگ یک بخش نیست؛ مثلا در کشور می‌گوییم بخش اقتصاد، بخش سیاست داخلی، بخش سیاست خارجی و بخش‌ها مختلف دیگر و به غلط بخش فرهنگ را هم نام می‌بریم؛ فرهنگ یک بخش نیست، فرهنگ بستری است که تمام این بخش‌ها اگر بخواهند وظیفه خود را درست به انجام برسانند باید روی این بستر فعالیت کنند.

دکتر سرسنگی تاکید کرد: متاسفانه فرهنگ امروز ما فرهنگ تک‌گویی و از بالا به پایین سخن گفتن است. ما فرهنگ گفت و گو نداریم برای همین است که بی‌اخلاقی می‌کنیم، فکر می‌کنیم نمی‌شود هم با هم دوست باشیم و هم منتقد هم باشیم. بنابراین فرهنگ زیربنا و بستر همه بخش‌ها کشور است.

وی افزود: یک زمانی دانشجویان دانشگاه تهران به داشتن مطالعه، دید عمیق و بینش ژرف سیاسی و اجتماعی شهره بودند؛ این انقلاب را چه کسی به ثمر رساند چه کسی ۸ سال در مقابل دنیا ایستادگی کرد، این سلاح نبود، این اندیشه و فکر بود که مبارزه کرد. امروز متاسفانه بستر برای فراهم‌کردن یک چنین فکر و اندیشه ای برای جوانان ما بسیار محدود است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، در ادامه اظهار کرد: ما مدیران فرهنگی بسیار کم‌کاری می‌کنیم، آنقدر درگیر مسائل فرعی هستیم که یادمان می‌رود یک نسلی در کنار ما دارد رشد می‌کند که نمی‌تواند با فرهنگ و کتاب ارتباط برقرار کند.

وی افزود: دانشگاه محل جولان اندیشه‌ها و تضارب آرا بای باشد و دانشجوی ما به اتکای مطالعه و اندیشیدن باید پرچم‌دار حرکت و توسعه اجتماعی باشد چیزی که متاسفانه امروز ما شاهد جریان عکس آن هستیم، یعنی می‌بینیم در برخی موضوعات دانشگاه مقلد جامعه است.

دکتر سرسنگی با اشاره به نسل‌های قبلی دانشگاه تهران، افزود: اساتید این دانشگاه فقط برای دانششان در رشته تخصصی‌شان استاد نبودند بلکه جامع الشرایط بودند. آن‌ها معلم اخلاق بودند. دانشگاه محلی برای تربیت همه ابعاد یک دانشجو است. ما نمی‌خواهیم و نباید دانشجویی تربیت کنیم که صرفا در یک رشته‌ای تخصص پیدا کند بدون اینکه اخلاق و معرفت و فرهنگ‌اش در دانشگاه توسعه پیدا کند. جامعه همانطور که متخصص می‌خواهد متفکر و مصلح اجتماعی هم می خواهد.

وی، گفت: گاهی تربیت تنها یک انسان درست در دانشگاه باعث نجات یک ملت می‌شود و یک جامعه را متحول می‌کند، این نقش دانشگاه است و به همین دلیل است که ما فکر می‌کنیم توجه به کتاب و توجه جلب کردن به کتاب چه نوشتن و چه خواندن آن، یکی از نکات مهم در دانشگاه‌های ما است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در پایان، افزود: به پیشنهاد دوستان شرکت‌کننده و به دلیل زمان‌بر بودن روند انتشار کتاب، از دوره بعد جایزه کتاب سال فرهنگی به صورت دوسالانه برگزار می‌شود. همچنین دوره چهارم بین المللی برگزار خواهد شد.

در ادامه این مراسم، آزاده سرافراز احمد یوسف‌زاده، مدیر کل فرهنگی دانشگاه باهنر کرمان و نویسنده کتاب پر فروش «آن بیست و سه نفر»، به سخنرانی پرداخت و خاطراتی را از دوران اسارت، نوشتن کتاب و انتشار آن بازگو کرد.

سپس، دکتر حسین میرزایی رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، طی سخنانی، گفت: جشنواره ملی کتاب سال فرهنگی دانشجویان سراسر کشور، نوگلی است که به ابتکار معاونت محترم فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، دکتر سرسنگی و همکاران‌شان و با حمایت وزارت علوم تحقیقات و فناوری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاران دیگر شکل گرفته و سنت حسنه‌ای است که به وجود آمده است.

وی افزود: کار تخصصی هر چه بیشتر صورت بگیرد، بهتر است. بعضی‌ها اصرار دارند که ما در کشور به نوعی جشنواره‌زدایی کنیم که به نظر من خیلی نگاه انقباضی است و من خیلی با این نگاه موافق نیستم زیرا دامنه فعالیت های فرهنگی و علمی آنقدر زیاد هست که نمی‌شود در یک جشنواره‌ای مثل جشنواره فارابی که در حوزه علوم انسانی هست و یا خوارزمی که در بخش فنی و مهندسی و علوم پایه و یا رازی که در زمینه پزشکی است، خلاصه شود.

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، تاکید کرد: از این بابت ابتکار عمل دکتر سرسنگی و همکارنشان بسیار ستودنی است و من هم به عنوان عضو کوچکی از جامعه دانشگاهی کشور و همکار آقای دکتر در دانشگاه تهران این سنت حسنه را قدر می‌دانم و پاس می‌دارم.

وی با اشاره به برنامه همزمان رونمایی از کتاب امید اجتماعی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، ادامه داد: تا زمانی که کتابی چاپ و خوانده می‌شود، می‌توان امید داشت و من از این همزمانی بسیار خوشحالم زیرا ما چاره ای جز امید نداریم. روزگار جدید و جامعه ما به گونه ای است که اگر مشارکت نباشد و نتوانیم جامعه مشارکتی را تربیت کنیم، ازاد کنیم و فضا برای شان فراهم کنیم، ممکن است با امتناع زندگی مواجه شویم. قه امید هم از همین دست است.

دکتر میرزایی، افزود: روزگار سختی است ولی اگر ما امید نداشته باشیم و امید را تزریق نکنیم دیگر چه کسی می تواند این کار را انجام دهد. دانشگاه جای امید فرستی و هنجار فرستی است و امید از دانشگاه برخاسته و برمی خیزد و این راه دراز و درست را دانشگاه در جامعه می دمد. جامعه ای که امید نداشته باشد، هیچی ندارد. واقعا کشر دستور کاری مهم تر از تزریق امید اجتماعی واقع نگرانه ندارد.

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در پایان، با تقدیر از برگزیدگان و شرکت کنندگان در جشنواره کتاب سال فرهنگی، هدایایی برابر با هدایای معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران به برگزیدگان جشنواره اختصاص داد.

در پایان این مراسم، با تقدیر ویژه از احمد یوسف زاده؛ از برگزیدگان جشنواره در بخش اجتماعی و سیاسی به ترتیب میثم بلباسی از دانشگاه تهران، عباس عیسی زاده از دانشگاه تهران، حامد اکبری از دانشگاه تهران به عنوان نفرات اول تا سوم و یاسین قاسمی بجد از  دانشگاه سیستان و بلوچستان با عنوان شایسته تقدیر؛ در بخش ادبی و هنری به ترتیب عقیل سیستانی از دانشگاه تهران، ولی اله کاووسی از دانشگاه تهران، سیامک سعادتی از دانشگاه تهران به عنوان نفرات اول تا سوم و معصومه عبدالهی از دانشگاه تهران با عنوان شایسته تقدیر و در بخش دینی اخلاقی و تربیتی به ترتیب محمد قدرتی شاتوری از دانشگاه اردکان، سید سعید حسینی از دانشگاه تهران، نورا محمدی و فهیمه محمدپور از دانشگاه شیراز به عنوان نفرات اول تا سوم و رضا علیزاده و آرش علیزاده از دانشگاه تهران با عنوان شایسته تقدیر، تجلیل به عمل آمد.

گفتنی است، سومین دوره جشنواره ملی کتاب سال فرهنگی دانشجویان در سه بخش کتاب‌های ادبی و هنری، کتاب‌های دینی، اخلاقی و تربیتی و کتاب‌های اجتماعی و سیاسی توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد. دانشجویان بیش از ۵۰ دانشگاه کشور کتاب‌های خود را که در بازه زمانی اول اسفند ۱۳۹۶ تا پایان بهمن ۱۳۹۷ منتشر شده بود، به جشنواره ارسال کردند.

اسامی کتاب های برگزیده را می توانید اینجا مشاهده کنید.

یک دیدگاه