همزمان با جشن پیروزی انقلاب اسلامی؛ برگزیدگان جشنواره حرکت دانشگاه تهران تقدیر شدند

همزمان با فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی؛ مراسم تقدیر از برگزیدگان جشنواره حرکت دانشگاه تهران در دو سطح دانشگاهی و ملی با حضور رئیس دانشگاه، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه و مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷، در تالار امیر کبیر دانشگاه تهران برگزار شد.

در این مراسم که با گفت و گوی صمیمانه نمایندگان انجمن های علمی دانشجویی با دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران همراه بود؛ از ۵۱ برگزیده جشنواره حرکت تقدیر شد.

در این مراسم، دکتر نیلی احمد آبادی رئیس دانشگاه تهران پس از استماع سخنان نمایندگان انجمن های علمی دانشجویی از جمله امین صادقی دبیر دبیران انجمن های علمی دانشجویی، فخرالدین برقعی دبیر انجمن علمی دانشجویی دانشکده دامپزشکی، امیر مهدی لطیفی دبیر انجمن علمی دانشجویی پردیس دانشکده های فنی، علی اصغر خلیلی فعال دانشجویی، محدثه جهانی فر دبیر انجمن علمی دانشجویی پردیس ابوریحان و وحید فروزنده فعال دانشجویی؛ به سخنرانی پرداخت.

رئیس دانشگاه تهران ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و همچنین تبریک برای موفقیت دانشجویان  برگزیده دانشگاه تهران در جشنواره حرکت، گفت: طبیعی است که آن چه که به اسم دانشگاه تهران می شناسیم محصول خدمات، زحمات تعاملا، کوشش ها و دانشی است که در این ۸۴ سال توسط اساتید، دانشجویان و کارکنانش شکل گرفته است. امروز و آینده دانشگاه محصول کارهایی است که ما انجام می دهیم یعنی خوب و بد دانشگاه حاصل جمع فعالیت های همه ما است و من شخصا مرزی نمی شناسم.

وی افزود: همان جایی که فعالیت های استاد تمام می شود، فعالیت های دانشجو آغاز می شود و همانجا که فعالیت های دانشجو تمام می شود، فعالیت های کارمند آغاز می شود و … شاید یکی از رمزهای موفقیت دانشگاه تهران، همین همگونی و مشارکت همه ارکان دانشگاه است. نقش دانشگاه تهران در جهت گیری ها، سیاست گذاری ها، شکل دهی بسیاری از فعالیت های سیاسی، اجتماعی و علمی کشور بی نظیر، زبان‌زد و بی بدیل است.

رئیس دانشگاه تهران در ادامه تصریح کرد: وقتی بهترین ها جمع می شوند، وقتی در محموع بهترین امکانات در اختیار ما قرار می گیرد و وقتی یک برند کثل برند دانشگاه تهران پشتوانه ما است طبیعی است که باید بهترین دستاوردها را هم داشته باشیم اما تداوم این راه منوط به این است که ما هم در شأن و استاندارد دانشگاه تهران کار کنیم. دانشجوی دانشگاه تهران چه به لحاظ علمی، چه اجتماعی و فرهنگی باید یک سر و گردن از دیگران برتر باشد چون هم استعدادش را دارد و هم در یک فضای متفاوتی تربیت می شود.

وی تاکید کرد: این که همه سعی می کنند بچه هایشان را در بهترین مدرسه ثبت نام کنند و به بهترین دانشگاه بفرستند به این دلیل است که می دانند اضافه بر توانمندی های فرد، آن فضا هم هست که شخصیت دانش آموز و دانشجو را شکل می دهد و آینده اش را مشخص می کند.

دکتر نیلی احمدآبادی در ادامه اظهار کرد: ما یک مسئولیت همگانی هم در زمانی که اکنون هستیم و هم برای ساختن آینده داریم. من در مراسم آغاز سال تحصیلی امسال گفتم دانشجویانی که وارد دانشگاه تهران می شوند بخض بزرگی از نقشه راه آینده کشور را ترسیم می کنند؛ چنانچه امروز ایران محصول فعالیت هایی است که ۳۰ سال قبل دانشجویان انجام دادند یعنی همه کسانی که امروز سیاست های کشور را مشخص می کنند و وضعیت امروز را ترسیم کردند، ۳۰ – ۴۰ سال پیش دانشجو بودند و در بین این ها نقش بارز دانشجویان و استادان دانشگاه تهران کاملا متمایز دیده می شود.

وی افزود: در نتیجه من الان با دیدن شما، تفکرات شما، رفتار و عملکرد شما، ۱۰ تا ۳۰ سال آینده را ببینم. حال هر چه ما قوی تر عمل کنیم، سازمان یافته تر عمل کنیم، آینده بهتری خواهیم داشت. یکی از موضوعاتی که امروز خیلی مورد بحث در دنیا هست، مهارت های دانشجو است. ما آموزش و پژوهش را قبول داریم ولی امروز نقش مهارت ها بسیار بسیار پر رنگ تر شده مثل خلاقیت، این ها گر چه به آموزش ربط دارد اما عین آن نیست گرچه منتج از پژوهش است اما عین پژوهش نیست؛ یک چیزهای دیگری در کنار آموزش و پژوهش باید قرار بگیرد تا خلاقیت ها، جنبه نقادانه، کار گروهی و خود مدیریتی شکل بگیرد.

رئیس دانشگاه تهران در ادامه، گفت: وقتی از این مهارت ها صحبت می کنیم، این ها می تواند در قالب آموزش های جنبی صورت بگیرد و بخش هم می تواند به واسطه عمل اتفاق بیفتد؛ به همین دلیل من و هیئت رئیسه دانشگاه روی فعالیت های صنفی دانشجویی خیلی علاقه مند و مصر هستیم. فکر می کنیم یکی از جاهایی که این مهارت ها شکل می گیرد همین انجمن های علمی دانشجویی است. فعالیت علمی از جهتی بارزتر و مهم تر است چون اتصال آن به بدنه دانشگاه خیلی قوی تر است و در ماهیت و ذات دانشگاه است.

وی ادامه داد: یک دانشگاهی اگر حرکت های سیاسی دانشجویی در آن خیلی پر رنگ نباشد، نمی شود به دانشگاه خرده گرفت زیرا خیلی از دانشگاه های دنیا هستند که حرکت های سیاسی دانشجویی در آن ها دیده نمی شود. اگر یک دانشگاهی امور صنفی خود را خوب انجام دهد یا واگذار و برون سپاری کند به عنوان مثال مثل آلمان، پس در چنین مواردی اگر شورای صنفی هم نبود مایه تعجب نیست اما دانشگاه چون یک نهاد علمی پژوهشی و آموزشی است پس فعالیت علمی دانشجویان بخشی از هویت و ذات دانشگاه است.

دکتر نیلی احمدآبادی، اظهار کرد: انجمن های علمی می توانند باعث شکل گیری بخشی از خلاقیت شوند. انجمن های علمی کار گروهی را شکل می دهند، خود مدیریتی را تقویت می کنند و به نظر من فعالیت های آن ها بسیار موثر است و شاید یکی از دلایلی که دانش آموختگان دانشگاه تهران در بیرون موفق تر هستند و پست های مدیریتی بیشتری می گیرند وقتی یک جایی می روند حوزه عملشان عمیق تر و وسیع تر است همین تجربه ای است که در دانشگاه کسب می کنند و ما این را بخشی از آموزش و شکل گیری شخصیت دانشجویان می دانیم.

وی در ادامه با اشاره به مسائل مطرح شده از سوی نمایندگان انجمن های علمی از جمله افزایش بودجه، هزینه بالاسری، درجه علمی نشریات دانشجویی، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و … به موضوعات طرح شده پاسخ داد.

پیش از سخنان رئیس دانشگاه تهران، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران طی سخنانی ضمن تبریک ایام دهه فجر و موفقیت دانشجویان دانشگاه تهران در جشنواره حرکت، گفت: دانشگاه تهرانن در حال حاضر ۱۷۱ انجمن علمی دانشجویی در سطح دانشگاه داریم خوشبختانه در این چند سال تعداد انجمن های علمی بیشتر شده هر چند که فکر می کنم ظرفیت ما در حوزه انجمن های علمی بیشتر از این است. امیدواریم در سال های آینده بتوانیم زمینه ای فراهم کنیم که تعداد بیشتری از انجمن های علمی بتوانند در دانشگاه فعالیت کنند.

وی افزود: از ابتدای سال جاری تا کنون انجمن های علی ما بیش از ۵۰۰ رخداد را برگزار کردند که آمار شگفت انگیزی است علی رغم همه مشکلات مالی و نقصان هایی که در کار ستاد بوده است. در سالی که گذشته تا کنون از حدود ۱۵۰ طرح انجمن های علمی حمایت شده است در کنار این ها تعدادی هم طرح های ویژه بوده اند که مورد حمایت دانشگاه قرار گرفته اند از جمله برگزاری مدرسه تابستانی بین المللی و کنفرانس بین المللی جامعه و محیط زیست، کنفرانس بین المللی باستان شناسان جوان، جشنواره روز جهانی علم، حمایت از نشریات انجمن های علمی دانشجویی و …

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در ادامه تصریح کرد: همکاری بسیار جدی ای با پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در خصوص حمایت از طرح های ویژه انجمن های علمی و دانشجویی داشتیم که جا دارد از جناب آقای دکتر زارعی رئیس محترم پار تشکر کنم. امیدواریم در سال آینده این همکاری هم بیشتر شود و هم جنبه عملی به خود بگیرد که ما بتوانیم تولیدات انجمن های علمی را در پارک شاهد باشیم.

وی تاکید کرد: یکی از کارهای خوب دیگری که انجام شد، ایجاد زمینه عقد یک تفاهم نامه با سازمان آموز فنی و حرفه ای کشور در جهت ایجاد مرکز ارتقا شایستگی های حرفه ای دانشجویان دانشگاه تهران بود که دانشجویان ما به این ترتیب می توانند از امکانات و امتیازات این سازمان بهره مند شوند و گواهی نامه های بسیار معتبری در سطح ملی و بین المللی دریافت کنند.

دکتر سرسنگی در ادامه، اظهار کرد: در خصوص جشنواره حرکت امسال ما ۱۴ مقام را کسب کردیم که بیشترین مقام در بین دانشگاه های مختلف بوده است. البته من معتقدم بیشتر از اینکه رتبه مهم باشد که تعیین آن به متغیرهای مختلفی وابسته است، مهم این است که هر سال هم از نظر کمی تعداد بیشتری شرکت کننده داریم و هم از نظر کیفی قابل توجه ظاهر می شویم. از همه دانشجویانی که چنین افتخاری را برای دانشگاه کسب کردند تشکر می کنم.

وی ادامه داد: امسال در جشنواره ملی رسانه و نشریات دانشجویی تحت عنوان تیتر ۱۱ ما بیش از ۳۰۰ اثر را تنها از انجمن های علمی و دانشجویی دانشگاه به دبیر خانه ارسال کرده ایم که آمار خوبی است امیدواریم نشریات ما بتوانند در این جشنواره نیز بدرخشند.

دکتر سرسنگی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در پایان با تشکر از حمایت های رئیس دانشگاه و تلاش های انجمن های علمی دانشجویی برای حل مشکلات، به موضوعات مبتلا به انجمن های علمی دانشجویی اشاره کرد.

در پایان این مراسم، از ۵۱ برگزیده جشنواره ملی حرکت در دو سطح دانشگاهی و ملی تقدیر شد.

یک دیدگاه