در همایش یک روزه خوانش اجتماعی انقلاب اسلامی در چهل سالگی در دانشگاه تهران مطرح شد؛ دکتر سرسنگی: دانشگاه مدافع انقلاب و نظام است

همایش یک روزه خوانش اجتماعی انقلاب اسلامی در چهل سالگی با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، مسئول نمایندگی نهاد مقام معظم رهبری، رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و جمعی از دانشجویان و اساتید، سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد مهدی کرمی مسئول نمایندگی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران به سخنرانی پرداخت و ضمن گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب حکایت از بلوغ انقلاب ما دارد و این پیام را به همراه دارد که چله های دیگری را انقلاب اسلامی می تواند در پیش داشته باشد. چند سوال برای بنده مهم است و پاسخش را اساتیدی که در این حوزه تحقیق و کار کرده اند و اساتیدی که در حوزه های علمیه به آن پرداخته اند، بدهند.

وی افزود: ما اکنون فارغ از این هستیم که آیا انقلاب اسلامی ما ادامه پیدا می کند یا خیر؛ یعنی انقلابی که توانسته باشد چهل سال دوام پیدا کند مطمئنا برای سال های بعد هم می تواند عواملی که در ماندگاریش موثر بوده است را استمرار دهد اما چگونه ماندن انقلاب اسلامی برای ما مهم است. آیا همه آرمان ها و اصول و مبانی ای که مد نظر حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه)، رهبر عزیز و فرزانه انقلاب، همه فرهیختگانی که در این راستا قلم به دست گرفتند و اقدام کردند، محقق شده است و یا اهدافی که کحقق نشده می تواند در سال های آتی ومحقق شوند یا خیر.

مسئول نمایندگی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران ضمن قدردانی از مدیران دانشکده علوم اجتماعی برای برگزاری این همایش، اظهار کرد: برنامه های بسیار خوبی تدارک دیده شده و جلسات بسیاری برای برگزاری این همایش برگزار شده است که شامل مطالب چالشی خوبی است که می تواند برای استمرار نظام اسلامی ما موثر باشد. چالش های احتمالی که در چله دوم و دهه پنجم انقلاب اسلامی ما هست مورد بررسی قرار گرفت و این همایش در نهایت شکل گرفت که در آن از زوایای مختلف انقلاب اسلامی رصد شود و اگر احیانا نقیصه ای در برخی بخش ها هست برای اینکه بتوانیم بالنده تر در چله دوم انقلاب و در دهه پنج آن حرکت کنیم، برطرف شود.

وی در ادامه اضافه کرد: بیشتر انسان ها وقتی به نعمتی دست پیدا می کنند پس از گذشت چند سال از این نعمت های خدادادی که بدون زحمت به دست نیامده غفلت می کنند؛ این مسئله را ما در جامعه خودمان هم به وضوح می بینیم. در همین زمان که در حال گرامیداشت این ایام هستیم گاهی می بینیم که نکات منفی و مشکلاتی که سر راه انقلاب اسلامی ما بوده است بیشتر خودشان را نشان می دهند تا دستاوردها و موفقیت هایی که ما داشتیم. گاهی توجه ما به موانعی که ممکن زمینه آسیب رسانی به انقلاب را فراهم کند بیشتر دیده می شود تا عواملی که توانسته در ماندگاری انقلاب ما کمک کند.

دکتر کرمی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی و یک انقلاب دینی و معرفتی بوده است و هر انقلابی که متکی به دین باشد، تا زمانی که اعتقادات مردم باقی باشد یقینا این حرکت و انقلاب استمرار پیدا می کند  و اگر ما می بینیم پس از چهل یال علی رغم همه مشکلات و موانعی، مردم واقعا دارند برای شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن آماده می شوند و به خواست خدا نشان خواهند داد که به چه کیفیتی اعلام حضور و پایداری در برابر همه مشکلات انقلاب اسلامی خواهند داشت. مردم این نظام دینی را به خاطر موضوع دینی و اعتقادشان دوست دارند.

وی افزود: هر چند ممکن است به آن آرمان های اصلی خود نرسیده باشد اما مردم اگر عشق و علاقه به رهبری نظام و رهبری کبیر انقلاب دارند بر مبنای تعبد و پذیرش و باور به وعده های الهی، رهبرشان رهبری کرده است.

پس از سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر کرمی، دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در سخنانی گفت: در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم جا دارد که این پیروزی را خدمت همه شما عزیزان تبریک بگویم و همچنین ایام شهادت فاطمه زهرا (س) را تسلیت عرض می کنم. از نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران، معاون محترم فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران و همکارانشان و همچنین دانشکده علوم اجتماعی این دانشگاه تشکر می کنم که چنین همایشی را ترتیب دادند و انصافا هم جای خوانش اجتماعی چهل سالگی انقلاب اسلامی در دانشکده علوم اجتماعی است.

وی افزود: بی تردید وقتی واقعه ای زمان دار می شود و زمان بلندی را تجربه می کند که ما امروز از آن تحت عنوان چهل سالگی یاد می کنیم، جا را برای بحث و بررسی و تحلیل باز می کند و به نوعی تبدیل می شود به یک موقعیت و موضوعی که می توان آن را از دریچه ها و ساحت های مختلف مورد بحث و بررسی قرار داد. قطعا بالندگی این واقعیت و این تحول بزرگ در این است که به درستی کسانی که در این مجموعه ایفای نقش کرده اند و به نوعی این اتفاق بزرگ را رقم زده اند، این ها کنار هم قرار بگیرند و با نگاه عالمانه به نقد و بررسی آن بپردازند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، تصریح کرد: قطعا رشد و بالندگی هر مجموعه ای در هر سطحی که در نظر بگیریم از خرد ترین سطح تا سطوح بالاتر، بالندگی آن در گرو توجهی است که به نقد خویشتن دارد، به کاوش درباره خویشتن دارد و رخدادهای بزرگ تاریخی هم از این قاعده مستثنا نیستند. واقعیت های اجتماعی ای چون انقلاب ها بسان هر واقعیت دیگری همواره پویایی و افت و خیز دارند و بی تردید به میزانی که صاحبان این رخدادها بتوانند این افت و خیزها را به درستی رصد و تحلیل کنند می توانند به پایداری، بالندگی، تاثیرگذاری و استمرار آن کمک بیشتری کنند.

وی ادامه داد: قطعا واقعیت های اجتماعی را به اقتضای ماهیتی که دارند نمی شود در یک قالب معین تعریف کرد؛ برگردیم به چهار دهه ای که تجربه شده است اگر این چهار دهه استمرار پیدا می کند بخش مهمی از دلایلش این است که تازه و نو به نو شده است.

در ادامه این همایش، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی و اجتماعی و رئیس ستاد گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی دانشگاه تهران، ضمن گرامیداشت این ایام، گفت: ایام دهه فجر همیشه برای مردم انقلابی ایران ایام خوشی است. درود می فرستم به روان شهدای انقلاب، شهدای دفاع مقدس و روح ملکوتی امام (رضوان الله تعالی علیه) که ما امروز هر چه سربلندی، افتخار، اقتدار و آرامش در جامعه اسلامی داریم ثمره مجاهدت این عزیزان است.

وی ضمن قدردانی از رئیس و هیئت رئیسه و معاون فرهنگی دانشکده علوم اجتماعی برای برگزاری این همایش، افزود: یکی از خرسندی های ما در دانشگاه این است که نهاد دانشگاه همواره نهادی بوده که نسبت به ارزش های انقلاب دغدغه داشته است بر خلاف تصور بعضی ها که می خواهند طوری وانمود کنند که دانشگاه از فضای انقلاب و از فضای نظام جدا شده یا حداقل نسبت خود را کم رنگ کرده، خوشبختانه برگزاری این برنامه ها نشانگر عمق ارادتی است که دانشگاهیان نسبت به انقلاب، رهبری و ارزش های این نظام مقدس دارند.

رئیس ستاد گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در دانشگاه تهران، تاکید کرد: ما در جریان جشن های چهل سالگی انقلاب در مجموع دانشگاه تهران ۱۵۰ عنوان برنامه مختلف برگزار کرده ایم که یکی از این برنامه ها همین همایش یک روزه است. این باع خرسندی است که چنین نسبتی بین دانشگاه، انقلاب و نظام جمهوری اسلامی برقرار است.

وی ادامه داد: چون معمولا چهل سالگی ربط داده می شود به چهل سالگی انسان ها، گفته می شود چهل سالگی سن کمال است و یعنی انقلاب به نقطه کمال خود رسیده است؛ در صورتی که واقعا چهل سال برای یک انقلاب آن هم در قامت انقلاب اسلامی که به نظرم می رسد بیشترین هجمه ها را نسبت به انقلاب های دیگر داشته است، سن و سال خیلی زیادی نیست برای بشر خاکی چهل سال شاید خیلی زیاد باشد ولی برای انقلاب به نظرم هنوز راه درازی در پیش است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران تصریح کرد: چهل سالگی از طرفی فرصت خوبی برای نقد و بررسی آن چیزی است که در این چهار دهه اتفاق افتاده است و شاید بهترین فضا برای نقادی و به چالش کشیدن هم نقاط مثبت و هم نقاط منفی و کاستی ها در دانشگاه است؛ البته شرطی دارد که این است که دوستانی که خارج از دانشگاه هستند، دانشگاه را قبول داشته باشند و وظیفه نقادی دانشگاه را به رسمیت بشناسند.

وی افزود: اساتید و دانشجویان ما باید در یک فضای آرام و با امنیت به نقد بپردازند ما نباید کاری کنیم که هزینه نقادی اینقدر در دانشگاه بالا برود که دانشگاه از یکی از وظایف اصلی خودش که نقد کردن است، خودش را کنار بکشد. یکی از دغدغه هایی که ما در فضای دانشگاه داریم این است که به نظر می رسد مشارکت اجتماعی اعضای هیئت علمی خیلی سطح نازلی دارد؛ ما اساتید بسیار برجسته ای داریم، مقالات بسیار خوبی می نویسند، کتاب های بسیار خوبی تالیف می کنند و کلاس های بسیار خوبی برگزار می کنند اما وقتی نوبت به عرصه مسئولیت های اجتماعی می رسد یعنی بخشی که معلمی را کامل می کند یعنی کار کردن در حوزه روح و روان دانشجو و فعالیت های فرهنگی سیاسی و اجتماعی دانشجو، به نظر می رسد ما کاستی هایی داریم که باید به آن توجه کنیم.

دکتر سرسنگی تاکید کرد: البته به نظر من بخشی از این موضوع به رویکردهایی که آموزش عالی در این سال ها داشته است؛ یعنی ما وقتی آیین نامه هایی برای ارتقای اساتید می نویسیم که در آن ها هیچ نام و نشانی از توجه به جنبه های اجتماعی و مسئولیت اجتماعی یک عضو هیئت علمی نیست، طبیعتا یک عضو هیئت علمی هم تصورش این است که تنها وظیفه اش برگزاری کلاس، نوشتن مقاله و گرفتن ارتقا است. امیدواری انشااله فضای آموزش عالی ما به سمتی برود که توجه شود به اساتید و اعضای هیئت علمی محترم ما که ظرفیت های بسیار بالایی هستند و این ظرفیت ها باید مورد استفاده قرار بگیرند نه فقط در تولید علم که حتمی و ضروری است بلکه در مسائل اجتماعی فرهنگی و سیاسی.

وی در ادامه عنوان کرد: امروز نسل جوان ما با پرسش های زیادی رو به رو است، این موضوع را همه مدیرانی که ارتباط نزدیک با دانشجویان دارند به خوبی درک می کنند. شاید یکی از اشکالات کار ما در این چهل سال این بوده است که اینقدر درگیر مسائل دیگر و درگیر دسته بندی های سیاسی و درگیر این بودیم که چه کسی به قدرت برسد چه کسی رئیس جمهور شود چه کسی وزیر شود چه کسی نماینده شود، بودیم که یادمان رفت نسلی دارد رشد می کند که نیازهای جدیدی خواهد داشت و اگر ما نتوانیم این نسل را با آرمان های انقلاب، فلسفه انقلاب و ارزش های انقلاب آشنا کنیم آن وقت نتیجه همین می شود که امروز باید نسبت به برخی از مسائل دغدغه مند باشیم.

رئیس ستاد گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در دانشگاه تهران، اظهار کرد: به نظر می رسد دولتمردان و مسئولان کشور و کسانی که به هر شکلی منصبی دارند خیلی وظیفه سنگینی دارند من البته در موضعی نیستم که بخواهم انقلاب را تحلیل اجتماعی کنم اما در حد درک خودم به عنوان یک دانشگاهی فکر می کنم انقلاب ها وقتی رو به حضیض می روند که پیمان های اولیه خود را با مردم فراموش بکنند. به هر حال هر انقلابی وقتی رخ می دهد پیمان هایی را با مردم می بندد و مردم به سبب همین پیمان ها است که به کاروان انقلاب می پیوندند و اگر این پیمان ها تضعیف یا فراموش شوند طبیعتا کسانی که در انقلاب نقش داشتند آسیب پذیر می شوند.

وی تاکید کرد: ما در انقلاب چند محور اساسی داریم؛ فضای دینی، رهبری، شجاعت و سرمایه اجتماعی از آن جمله است و انقلابیون اگر ببینند انقلاب از این محورها دور می شود حتما نگران می شوند. چند شب پیش همراه همکاران دانشگاه محضر یک خانواده شهید از شهدای دانشگاه رسیدیم، این خانواده شهید دغدغه مند بود نه به خاطر معیشت نه به خاطر جایگاه و … بلکه به خاطر اتفاقاتی که در جامعه رخ می دهد که در این زمینه نقش مسئولان فارغ از موضع گیری های سیاسی شان بسیار مهم است.

دکتر مجید سرسنگی در پایان سخنان خود تاکید کرد: با هر موضع گیری سیاسی ای، در جامعه نباید تعارض و تقابل مسئولان نظام با یکدیگر دیده شود زیرا برای نسل جوان خیلی سخت می شود برای آن پاسخی پیدا کرد. من فکر می کنم در آغاز دهه پنجم انقلاب، در حوزه دانشگاه باید توجه بیشتری به دانشگاه ها شود، اعتماد بیشتری باید به دانشگاه ها شود، اعتماد بیشتری باید به اعضای هیئت علمی و دانشجویان کرد که بیشتر آن ها انسان های متدین و دوستدار نظام و انقلاب هستند. ما در همین یکی دو ساله به وضوح دیدیم که دانشگاه مدافع انقلاب و نظام است.

در پایان افتتاحیه همایش یک روزه خوانش اجتماعی انقلاب اسلامی در چهل سالگی، دکتر سید مهدی اعتمادی فر رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، طی سخنانی از همه مسئولانی که در برگزاری این همایش همکاری داشتند تشکر کرد و به سخنرانی پرداخت.

در ادامه این همایش، پنل هایی با عناوین نظریه های اجتماعی انقلاب اسلامی با حضور دکتر ابراهیم فیاض، دکتر محمدرضا جوادی و دکتر حمیدرضا جلایی پور، پنل روایت جامعه شناسانه نسل انقلاب از انقلاب و دانشگاه با حضور دکتر حسین کچوئسان، دکتر غلامرضا جمشیدیها و دکتر یحیی علی بابایی، پنل خوانش اجتماعی جامعه پسا انقلابی با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید پارسانیا، دکتر تقی ازاد ارمکی، دکتر حسین سراج زاده و دکتر سید ضیاء هاشمی، پنل برنامه ریزی اجتماعی اقتصادی پس از انقلاب اسلامی با حضور دکتر علی اصغر سعیدی، دکتر حسن سبحانی، دکتر سمیه توحیدلو و دکتر رضا امیدی، پنل شهر و انقلاب با حضور دکتر ناصر فکوهی، دکتر سید ابوالحسن ریاضی، دکتر حسین ایمانی جاجرمی و پنل روایت جامعه شناسانه نسل پس از انقلاب از انقلاب با حضور دکتر وحید شالچی، دکتر احمد نادری، دکتر قاسم زائری و دکتر آرمان ذاکری برگزار شد.

یک دیدگاه