آغاز اجرای نمایش‌های«فرایند» و «از خط زرد فاصله بگیرید» در مرکز تئاتر مولوی

یک نمایش برگزیده و یک اثر تحسین شده از بیست و یکمین جشنواره تئاتر دانشگاهی، با حضور هنرمندان برجسته تئاتر، اجرای عمومی خود را در مرکز تئاتر مولوی آغاز کردند.

به گزارش روابط عمومی مرکز تئاتر مولوی، نمایش‌های «از خط زرد فاصله بگیرید» و «فرایند» از آثار برگزیده دوره بیست و یکم جشنواره تئاتر دانشگاهی با حضور لوریس چکناوریان، دکتر محمدرضا خاکی، حسین کیانی، علی اصغر دشتی، حسن پارسایی، امیرحسین حریری، شهروز دل افکار، حسین عبدالهی، پوریا کاکاوند، یارتایاران و… اجرای عمومی خود را آغاز کردند.

در مراسم آغازین نمایش «فرایند» علی اصغر دشتی کارگردان و مدرس تئاتر، اظهار داشت: تئاتر دانشجویی برخلاف سیستم حرفه ای این امکان را دارد که در کنار خود، با خود تئاتر دانشجویی سازش و همکاری کند و بتواند از فضایی که در اختیار دارد به نفع بینش و خلاقیتش و نگرشی که دارد استفاده کند.

کارگردان نمایش «متاستاز» با اشاره به رسالت تئاتر دانشگاهی، گفت: نگاه من و نسل پیش از من این بود که منتخبان جشنواره‌های دانشگاهی قرار است که در آینده به بدنه تئاتر حرفه‌ای اضافه شده و بتوانند آورده تازه‌ای را به تئاتر حرفه‌ای اضافه کنند و حضور آن‌ها رنگ تئاتر حرفه‌ای را عوض کند. اما نکته نگران کننده‌ای که در سال‌های گذشته اتفاق افتاده این است که خیلی از اهالی تئاتر دانشجویی به محض این که با پیکره تئاتر حرفه‌ای تماس پیدا کردند، رنگ و لعابشان تغییر کرد و به جای آن که آن‌ها بر تئاتر حرفه‌ای تاثیر بگذارند این اجازه را دادند که تئاتر حرفه‌ای بر آن‌ها تاثیر بگذارد. این را به عنوان یک هشدار باید جدی گرفت.

سرپرست گروه تئاتر دن کیشوت، تاکید کرد: مطمئن باشید که تئاتر تهران به اندازه کافی «بزرگ» یا «چاق» شده اما این چاق شدنش متاسفانه به زعم من به شکلی تهی است. تئاتر دانشجویی برای این که به تئاتر حرفه‌ای پیوند بخورد باید آورده جدید و خلاقیت خودش را حفظ کند و با شکل خودش وارد محیط حرفه‌ای شود، نه این که شکل خود را عوض کند.

این کارگردان و مدرس تئاتر، سپس اضافه کرد: گاهی برخی دانشجویان با من تماس می‌گیرند و تلاش می‌کنند از طریق ارتباطی که با من یا دیگری دارند سعی کنند با چهره‌های بازیگری ارتباط و تماس پیدا کنند و آن‌ها را به پروژه‌های خودشان دعوت کنند‌؛ به نظر من این فرایند حتی وقتی در ذهن دانشجو اتفاق می‌افتد فرایندی غلط و باطل است و ادامه دادن این روند باعث می‌شود هرآن چیزی که فضای دانشجویی، تئاتر دانشگاهی، فضای تئاتر مولوی و فضاهای مشابه این ساخته، به زودی نابود شده و به هیچ تبدیل شود و هیچ تاثیری در تئاتر حرفه‌ای نداشته باشند.

گفتنی است، در نمایش «از خط زرد فاصله بگیرید» امین اسفندیار، گلزار حذفی، نادر خوش‌بخت، داریوش رشادت، بی‌تا عزیز‌‌‌‌ اقلی، گلنوش قهرمانی و حسین کریمی و همچنین در نمایش «فرایند» سپهر طهرانچی، مریم زارعی، مهرنوش حاجی خانی، بهراد سلاح ورزی، مازیار سیدین، دنیا دائمی، سعید کرمی، کیمیا کاوند به ایفای نقش می‌پردازند.

علاقه‌مندان می‌توانند برای دیدن نمایش‌های «از خط زرد فاصله بگیرید» و «فرایند» که تا ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ هر شب غیر از شنبه‌ها، به ترتیب ساعت‌های ۱۹:۳۰ و ۲۱ به صحنه می‌روند، به مرکز تئاتر مولوی دانشگاه تهران به نشانی خیابان انقلاب، خیابان ۱۶آذر، جنب باشگاه دانشجویان، مرکز تئاتر مولوی مراجعه کنند.

یک دیدگاه