مراسم گرامیداشت روز جهانی پناهنده در دانشگاه تهران برگزار شد

مراسم گرامیداشت روز جهانی پناهنده به مناسبت روز جهانی پناهنده (بیستم ژوئن)، به همت وزارت کشور، کمیساریای عالی ملل متحد در امور پناهندگان و کانون مطالعات بین المللی دانشگاه تهران با حضور جمعی از سفرا ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شد.

این مراسم با حضور احمد محمدی‍فر مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، سفرا، روسای نمایندگی و اعضای هیئت‍‍های دیپلماتیک بیش از ۲۵ کشور، ایرینا کرنیاک‎ جانشین نماینده کمیساریای عالی ملل متحد در امور پناهندگان، سید محمد حسنی‎ رئیس مرکز حقوق بشر و تنوع فرهنگی جنبش عدم تعهد، ناظری‎ نماینده وزارت امور خارجه، دکتر محمدمهدی گویا‎ رئیس مرکز مدیریت بیماری‎های واگیر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، احسان محمدی دبیرکل تشکل‎های فرهنگی هنری و دبیر کانون مطالعات بین المللی دانشگاه تهران، خرمی‎ معاون مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، روسای دفاتر سازمان‎های بین المللی و منطقه‎‎ای در تهران، مدیران و کارشناسان حوزه معاونت و اداره کل فرهنگی اجتماعی دانشگاه تهران، روسا و نمایندگان سازمان‎های مردم نهاد ملی و بین المللی برگزار و با استقبال گسترده فعالان فرهنگی و اجتماعی، پژوهشگران، دانشجویان، اساتید و … مواجه شد.

در ابتدای این نشست، احسان محمدی‎ دبیرکل تشکل‎های فرهنگی هنری و اجتماعی و دبیر کانون مطالعات بین المللی دانشگاه تهران، به عنوان نخستین سخنران، ضمن خوش‎آمدگویی به میهمانان از طرف دانشگاه تهران، افزود: ‎حضور امروز ما این جا برای تاکید بر اهمیت حوزه پناهندگان و همچنین گرامیداشت روز جهانی پناهنده و پاسداشت تجارب عالی و موفق ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران در حمایت‎های ارزشمند و سخاوت‎مندانه از پناهندگان در طول دهه‎های گذشته، مبتنی بر مواضع و سیاست‎های رسمی جمهوری اسلامی ایران، به طور خاص فرمان رهبر معظم انقلاب، مبتنی بر ارزش‎ها و آموزه‎های دینی، اخلاقی و انسانی است؛ از طرف دیگر اما این‎جا هستیم تا بار دیگر بر لزوم اراده‎ برخی سازمان‎های بین المللی و دولت‎ها در اتخاذ مواضع مسئولانه، سازنده، توجه و رسیدگی به وضعیت نگران‎کننده‎ کنونی پناهندگان و بهبود و ارتقای وضعیت انسانی آنان تاکید کنیم.

دبیرکل تشکل‎های فرهنگی هنری و اجتماعی دانشگاه تهران، افزود: حوزه ‎‎پناهندگی یکی از حوزه‎های مهم و پیچیده در عرصه ‎روابط بین الملل با وجوه و سطوح متعدد است که با حوزه‎های صلح و امنیت بین المللی، تروریسم، مناقشات قومی، بهداشت و … ارتباط مستقیم و غیر مستقیم دارد و به همین دلیل مطالعه‎ آن اهمیت فوق العاده دارد.

محمدی در ادامه خاطر نشان کرد: ‎دانشگاه تهران به عنوان دانشگاهی عالی و برجسته در حوزه‎ها و رشته‎های مختلف از جمله مطالعات و پژوهش‎های عالی بین المللی و جهانی که با محوریت دانشکده‎های حقوق و علوم سیاسی و دانشکده ‎مطالعات جهان و کانون مطالعات بین المللی انجام می‎شود، و دانشگاه تهران در موضوع پناهنگان هم آمادگی همکاری علمی، پژوهشی، آموزشی و فرهنگی با سایر نهادهای دولتی و بین المللی را دارد و رویداد امروز هم در همین جهت قابل ارزیابی است‎.

در ادامه احمد محمدی‎فر، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور به عنوان سخنران بعدی، گفت: امروز شاهد اخبار نگران‎کننده جداسازی خانواده‎های مهاجران از هم و سرگردانی روی آب‎ها هستیم، موضوع مهاجرت حلقه‎های یک زنجیره است که همه کشورها در این حلقه شرکت دارند.

وی یادآور شد: روز جهانی پناهنده برای ما دارای مفهوم قدیمی و گسترده‎ای است، هر سال آوارگی و مهاجرت‎های اجباری از کشورها به دلیل افزایش جنگ‎های داخلی، توسعه تروریسم و ناامنی، شکاف‎های قومی و مذهبی رو به افزایش است و شاخص‎های سازمان ملل بر همین موضوع تاکید دارد.

مدیر کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره با نگاهی ارزشی و دین‎مدارانه به پناهندگان خدمت‎رسانی کرده است.

محمدی فر ادامه داد: ایران در نیم قرن گذشته، همواره مأمن و مقصد ۳ تا ۵ میلیون پناهنده بوده است که در کشورشان دچار رنج و زحمت شدند. ما تلاش کردیم خدمات اولیه و مورد نیاز آنها را تامین کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۴ بنابر فرمان رهبر معظم انقلاب، ۱۰۲ هزار نفر از فرزندان مهاجران غیرقانونی در مدارس ایران ثبت نام شدند و جمعیتی ۴۵۰ هزار نفری در کنار و همسان با دانش آموزان ایرانی تحصیل کردند.

مدیر کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور با بیان این که در سه سال گذشته جمعیت عظیمی از پناهندگان به کمک کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و وزارت بهداشت تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند، یادآور شد: تلاش جمهوری اسلامی ایران ایجاد جامعه‎ای شاداب و امیدوار به آینده برای پناهندگان است.

محمدی فر خاطرنشان کرد: امروز ۱۷ هزار دانشجو و ۲۵ هزار فارغ التحصیل دانشگاهی از میان پناهندگان فرهیخته افغان آماده بازگشت و ساخت کشور افغانستان هستند.

هم چنین در ادامه، ایرینا کرنیاک ضمن تاکید بر اهمیت موضوع پناهندگان و قدردانی از تلاش‎ها و عملکرد موفق جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با حوزه ‎پناهندگان و به ابعاد مختلف امر اشاره کرد.

یادآور می‎شود در حاشیه ‎این نشست، نمایشگاه عکسی با موضوع پناهندگان در نگارخانه ‎دانشجو باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شده بود.

 

یک دیدگاه