در نشست خبری معاون فرهنگی دانشگاه تهران؛ برنامه‌های متنوع فرهنگی دانشگاه تهران در بهار ۹۷ اعلام شد

نشست خبری معاون فرهنگی دانشگاه تهران در تشریح برنامه‌های بهار ۹۷، یکشنبه ۹ اردیبهشت در تالار امیرکبیر این معاونت برگزار شد.

دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران در ابتدای این نشست خبری با توجه به شعار سال اعلام شده از سوی مقام معظم رهبری، گفت: همه ما باید به شعاری که از سوی مقام معظم در خصوص توجه به کالای ایرانی مطرح شده است توجه کنیم، ما در حوزه دانشگاه تهران، رسیدن به این آرمان شعار سال را یک ملزم می‌دانیم و در صدد این هستیم که آن را اجرایی کنیم.

وی ادامه داد: در وهله اول ما باید به هویت ایرانی توجه کنیم. اگر ما بخواهیم به بحث‌های اقتصادی برسیم باید فرهنگ آن را در وهله اول در خودمان تقویت کنیم. ما در دانشگاه تهران یکی از وظایف‌مان این است که هویت ایرانی و نزدیک‌کردن قشر جوان به آرمان‌های انقلاب و تشویق جوانان ایرانی در مشارکت ساخت و توجه به کالای ایرانی را سرلوحه کارهایمان قرار دهیم.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران توجه به نسل آینده را مهم دانست و تاکید کرد: اگر یک کشور میلیاردها اعتبار داشته باشد ولی نسل جوان به آن کشور علاقه نداشته باشد و در مسائل اجتماعی، فرهنگی و غیره آن مشارکت نکند، به نظر من آن کشور موفق نخواهد بود. ما باید تلاش کنیم و این فرهنگ را در میان جوانان‌مان ارتقا دهیم. زیرا این نسل جوان است که می‌تواند فردای کشور را بسازد.

‌دکتر سرسنگی افزود: متاسفانه مشارکت اجتماعی نسل جوان به نظر من کم شده و ما باید این مشارکت را افزایش دهیم به طوری که امسال به طور جدی باید هویت ایرانی و اسلامی را در میان دانشجویان تقویت کنیم.

دومین جشنواره ملی کتاب سال فرهنگی دانشجویان سراسر کشور

وی در ادامه به تشریح برنامه‌های معاونت فرهنگی دانشگاه تهران در بهار ۹۷ پرداخت و گفت: ۱۵ اردیبهشت دومین جشنواره ملی کتاب سال فرهنگی دانشجویان سراسر کشور را برگزار می‌کنیم. سال گذشته دانشگاه تهران این جشنواره را در سطح دانشجویان برگزار کرده است. این جشنواره در  بخش‌های‌ ادبی، هنری، اجتماعی، سیاسی، اخلاقی و دینی برای دانشجویان سراسر کشور برگزار می‌شود، امسال ۱۸۴ کتاب به دبیرخانه رسیده است به طوری که نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی در این میان داشته‌ایم. ‌معاون فرهنگی دانشگاه تهران تصریح کرد: در واقع ما فکر می‌کنیم این جشنواره می‌تواند عاملی باشد تا دانشجویان بیشتر به سمت تالیف ‌و ترجمه کتاب حرکت کنند.

برگزاری اولین مناظره دانشجویی به زبان انگلیسی

دکتر مجید سرسنگی در خصوص برگزاری اولین مناظره دانشجویی به زبان انگلیسی، گفت: این برنامه با همکاری سازمان امور دانشجویان جهاد دانشگاهی و معاونت فرهنگی دانشگاه برگزار می‌شود که در واقع هدف ما این است که تیم‌های مناظره بتوانند به زبان انگلیسی در مسابقات بین‌المللی شرکت کنند.

جشن متمرکز دانش آموختگی ‌دانشگاه تهران

معاون فرهنگی دانشگاه تهران در خصوص برگزاری جشن متمرکز دانش‌آموختگی ‌دانشگاه تهران، افزود: در این برنامه دانش‌آموختگان سال‌های ۹۶-۹۵ می‌توانند شرکت کنند. برای این دانشجویان برنامه‌های متنوعی در نظر گرفته شده است. جشن دانش‌آموختگی سال تحصیلی ۹۵ – ۹۶ دانشگاه تهران، به‌صورت یکپارچه، شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، ساعت ۱۶ در زمین چمن دانشکده تربیت‌بدنی واقع در امیرآباد شمالی، روبه‌روی کوی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد. در این مراسم از دانش‌آموختگان رتبه‌ اول دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد تقدیر شده و لوح و تندیس به آنها اهدا می‌شود. این دومین بار است که این جشن به صورت متمرکز برگزار می‌شود و سال گذشته حدود ۷ هزار دانش‌آموخته و والدین‌شان در این جشن شرکت داشتند.

جشن بیست سالگی تشکیل کانون‌های فرهنگی و دینی دانشگاه تهران

دکتر سرسنگی در ادامه، بیان کرد: جشن بیست سالگی تشکیل کانون‌های فرهنگی و دینی دانشگاه تهران، ۲۴ اردیبهشت سال جاری برگزار می‌شود.

مراسم اختتامیه مسابقات قرآن و عترت

معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به مراسم اختتامیه مسابقات قرآن و عترت، گفت: این مراسم ۳۱ اردیبهشت برای دانشجویان و اساتید دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

فعالیت‌های ورزشی بهار ۹۷

وی در ادامه به فعالیت حوزه‌های ورزشی اداره کل تربیت بدنی دانشگاه تهران، اشاره کرد و افزود: خوشبختانه دانشگاه تهران توانسته در سال‌ها و روزهای  اخیر مقام اول را در میان دانشگاه‌های دیگر از نظر ورزشی کسب کند و هم‌چنین توانسته بیشترین سهمیه المپیاد ورزشی در سراسر کشور را به خود اختصاص دهد.

‌معاون فرهنگی دانشگاه تهران اضافه کرد: این مراسم هر دوسال یک‌بار برگزار می‌شود که در دوره‌های گذشته هم این دانشگاه توانست در مجموع رقابت‌های دختران و پسران مقام اول را کسب کند.

گفتنی است، هم چنین قرار است در خرداد ماه تیمی از پسران برای مسابقات بین‌المللی بسکتبال به کشور مالزی اعزام شوند.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران، همچنین اظهار کرد: همچنین قرار است ورزش همگانی را در این دانشگاه برای اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه تهران راه اندازی کنیم به طوری که اساتید و کارکنان باید ساعاتی در هفته را موظف به انجام ورزش همگانی باشند.

تجلیل از دانشجویان نمونه شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران

دکتر سرسنگی در ادامه با اشاره به مراسم تجلیل از دانشجویان نمونه شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران، اظهار کرد: این برنامه ۲۴ خردادماه برگزار می‌شود که دهمین دوره تجلیل از دانشجویان نمونه شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران است.

سرسنگی در ادامه به چند طرح و برنامه کلان در دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت: قرار است در حوزه دانشجویان شاهد و ایثارگر، تحت طرحی با عنوان هدایت تحصیلی، کسانی که از نظر درسی مشکلی دارند چندین استاد برجسته و نمونه به این دانشجویان کمک شایانی انجام دهند.

وی بیان کرد: به نظر من کسی که از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل می‌شود باید استانداردهای کامل را از نظر درسی داشته باشد. به همین علت این طرح را برای دانشجویان به اجرا در خواهیم آورد.

راه اندازی رادیو فرهنگ دانشگاه تهران

دکتر سرسنگی از راه‌اندازی رادیو فرهنگ دانشگاه تهران خبر داد و افزود: از مدتی قبل طرحی را به صورت آزمایشی در اداره‌کل فرهنگی و اجتماعی این دانشگاه شروع کردیم که دانشجویان علاقه‌مند به کار گویندگی و رادیو دور هم جمع شوند و تیمی را تشکیل بدهند تا در مناسبت‌های مختلف برنامه‌های متنوعی تحت عنوان «رادیو فرهنگ دانشگاه تهران» اجرا کنند.

وی در ادامه، تصریح کرد: حدود یک سال است که رادیو فرهنگ دانشگاه تهران به صورت آزمایشی در این دانشگاه راه‌اندازی شده و به نظر می‌رسد طرح موفقی بوده است و در حال حاضر ۴۰ نفر از دانشجویان دانشگاه تهران به طور مستقیم درگیر برنامه‌سازی این رادیو هستند و برنامه‌های مختلفی را در عرصه اخبار دانشگاهی، فرهنگی- هنری، گفت‌وگو و مصاحبه تهیه و تولید می‌کنند.

طرح امتیاز نشریات حرفه‌ای دانشجویان

دکتر سرسنگی همچنین با اشاره به اهمیت نشریات دانشجویی، گفت: در حال حاضر دانشگاه تهران ۳۷۰ نشریه دانشجویی دارد و بنا داریم این نشریات ممتاز به عنوان طرح برگزیده قرار گیرند و فعالیت در نشریات فعال، امتیازی برای دانشجویان محسوب شود.

طرح خبرنگار دانشجو در دانشگاه تهران

‌معاون فرهنگی دانشگاه ضمن تشریح طرح خبرنگار دانشجو در دانشگاه تهران، افزود: براساس این طرح، دانشجویانی که به مباحث خبرنگاری علاقه‌مند هستند، می‌توانند بعد از گذراندن دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های خبرنگاری در واحدهای مختلف دانشگاه اخبار و اطلاعات را به خصوص در زمینه دستاوردهای دانشگاه تهران در رساله‌های دکتری و کارشناسی ارشد، منتقل کنند و در حال حاضر ۶۰ دانشجو متقاضی این طرح بوده‌اند. دانشجویان فعال در طرح‌های فوق در کنار آموزش، مبلغی تحت عنوان دستمزد کار دانشجویی دریافت می‌کنند که هم درآمدی داشته باشند و هم بتوانند در کنار تحصیل مهارت‌های دیگری نیز بیاموزند.

دکتر سرسنگی، در ادامه به نامه رهبری به جوانان دانشجوی آمریکای شمالی و کشورهای اروپایی اشاره کرد و اظهار داشت: در راستای توجه به بیانات رهبری، ما طرحی را پیشنهاد کردیم که دانشجویان غیر ایرانی از کشورهای دیگر بتوانند در دوره‌های کوتاه مدت ۱۰ روزه به ایران بیایند و با فرهنگ ما آشنا شوند و تصویر درستی در ذهن‌شان از کشور ما ایجاد شود. امیدواریم این طرح از ترم آینده در دانشگاه تهران اجرایی شود.

طرح سازماندهی امکانات ورزشی دانشگاه تهران

معاون فرهنگی دانشگاه تهران همچنین، افزود: این طرح برای ساماندهی امکانات ورزشی است. قرار است دانشجویان خوابگاهی و سایر دانشجویان، از طریق سامانه از سانس‌های خالی مراکز ورزشی سطح شهر مطلع و با مراجعه به نزدیک‌ترین مکان ورزشی، از امکانات ورزشی استفاده کنند.

سامانه مولتی‌مدیا دانشگاه تهران

وی از اجرای طرح تولید برنامه‌های سمعی و بصری از اوایل خرداد ماه جاری خبر داد و گفت: از اوایل ماه آینده شبکه مولتی‌مدیا  دانشگاه تهران را راه‌اندازی خواهیم کرد. برنامه‌ها به صورت صوت و تصویری تولید و در فضای مجازی در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد تا بتوانیم از این طریق مراسم‌ و برنامه‌هایی نظیر میزگرد، مصاحبه، برنامه‌های هنری، تئاتر،‌ اطلاعات و اخبار دانشگاه و همچنین برخی کلاس‌های درسی را به صورت صوتی و تصویری در اختیار دانشجویان قرار دهیم.

۸ مرداد برنامه روزی با دانشگاه تهران

سرسنگی با اشاره به استقبال از برنامه روزی با دانشگاه تهران در سال گذشته، تاکید کرد: برنامه روزی با دانشگاه تهران امسال ۸ مرداد ماه برگزار خواهد شد. در این روز تمامی درهای دانشگاه تهران بر روی دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان باز است تا بتوانند از نزدیک با دانشگاه تهران آشنا شوند.

تشکیل مدرسه استارت‌آپی در دانشگاه تهران

وی با اشاره به تشکیل مدرسه استارت‌آپی در دانشگاه تهران، افزود: در واقع با ایجاد این مدرسه می‌خواهیم، خلاقیت دانشجویان در زمینه کسب و کار و کارآفرینی دیده شود.

‌معاون فرهنگی دانشگاه تهران در ادامه به برنامه‌های ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: قرار است در این ایام برنامه‌های متنوعی نظیر برنامه پر مخاطب «در رواق روزه»، مسابقات کتابخوانی، مسابقات ورزشی بعد از افطار برای دانشگاهیان داشته باشیم.

تفاهم نامه با باغ کتاب و تورهای نمایشگاه کتاب

دکتر سرسنگی در پایان این نشست با اشاره به برگزاری تورهای ایام نمایشگاه کتاب تهران، یادآورشد: ما بازدید رایگان برای دانشجویان به نمایشگاه کتاب را داریم و هم‌چنین تفاهم‌نامه‌ای هم با باغ کتاب تهران داریم که دانشجویان می‌توانند از کل امکانات باغ کتاب تهران یا به صورت رایگان و یا با تخفیف‌های ویژه بهره‌مند شوند.

 

یک دیدگاه