دبیر هجدهمین جشنواره تئاتر «تجربه» عنوان کرد؛ بزرگداشت سه هنرمند پیشکسوت تئاتر در جشنواره تئاتر تجربه/ علاقه‌مندان می‌توانند در این دوره به صورت رایگان به تماشای نمایش‌ها بنشینند.

جواد کاوندی دبیر هجدهمین جشنواره تئاتر «تجربه» از برگزاری بزرگداشت برای هما جدی‌کار، سعید پورصمیمی و پرویز پورحسینی سه هنرمند حوزه تئاتر در اختتامیه این جشنواره خبر داد.

کاوندی با ارائه آماری از تعداد آثار حاضر در بخش‌های مختلف جشنواره، گفت: از میان آثار رسیده به بخش صحنه‌ای این دوره از جشنواره ۱۹ اثر در بخش رقابتی حضور دارد و تعداد زیادی از آثار متقاضی با وجود با کیفیت بودن به دلیل اینکه به فرم جشنواره نزدیک نبودند، مورد قبول قرار نگرفتند.

وی با اشاره به اینکه در این دوره، جشنواره گسترش پیدا کرده است، بیان کرد: هر سال جشنواره تئاتر تجربه در پردیس هنرهای زیبا و مرکز تئاتر مولوی برگزار می‌شد، اما ما امسال جشنواره را گسترده‌تر کردیم و به همین منظور بخش هنرهای اجرایی در عمارت روبرو برگزار می‌شود و همچنین طی تفاهم نامه‌ای با خانه فرهنگ و هنر «مانا» که متعلق به ستاره اسکندری است، قرار است ۲ اثر بخش هنرهای اجرایی و یک خیمه شب بازی را آنجا اجرا کنیم.

وی با اشاره به پخش زنده آیین اختتامیه در سایت نمایش نت، گفت: در این دوره از جشنواره قرار است تمام آثار را فیلم‌برداری کرده و تمام خبرها تصویری ضبط شود، در هجدهمین دوره تمام تولیدات به شیوه الکترونیکی منتشر می‌شود.

دبیر این دوره از جشنواره تئاتر تجربه با اشاره به کنداکتور جشنواره، توضیح داد: بعد از نواختن زنگ افتتاح این دوره از جشنواره از ساعت ۱۳ دوشنبه ۷ اسفند، بخش «تئاتر در حاشیه شهر» آغاز به کار می‌کند که در آن ۲ نمایش توسط کودکان کار اجرا می‌شود. سه شنبه ۸ اسفند نیز اجرای حمیدرضا اردلان را که جزئی از تولیدات کارگاه‌های جشنواره است، خواهیم داشت. ۹ و ۱۰ اسفند، برنامه نمایشنامه‌خوانی‌ و ۱۱ اسفند نیز بخش پژوهش در تالار امیرکبیر معاونت فرهنگی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: از ۱۲ تا ۱۷ اسفند نیز بخش هنرهای اجرایی و صحنه‌ای آغاز به کار می‌کند. روز ۱۸ اسفند نیز نقد و بررسی آثار را خواهیم داشت و ۱۹ اسفند مراسم اختتامیه برگزار خواهد شد.

کاوندی با بیان اینکه در بخش هنرهای اجرایی امسال به شیوه‌ای متفاوت عمل شده است، توضیح داد: هنرهای اجرایی جشنواره را به سه بخش هنر اجرا، اجرا منهای تئاتر و ایده اجرا تقسیم کردیم. همچنین با سازمان مناطق آزاد تفاهم‌نامه‌ای امضا شده که نمایش‌های برگزیده رپرتواری در این مناطق داشته باشند.

وی اظهار کرد: برخلاف این تصور که می‌توان تئاتر تجربه را با حداقل هزینه مدیریت کرد، انجام این کار در عمل بسیار سخت است. از همین رو امسال تیوال و نمایش‌نت از جشنواره حمایت کردند و مقرر شده تا سایت نمایش‌نت فیلم آثار را سه ماه پس اجرا بر روی سایت قرار دهد.

دبیر هجدهمین جشنواره تئاتر تجربه، یادآور شد: در این دوره جشنواره، بلیت فروشی انجام نمی‌شود و متقاضیان می‌توانند از سایت تیوال بلیت‌های خود را رزرو کنند و به صورت رایگان به تماشای نمایش‌ها بنشینند.

هجدهمین جشنواره تئاتر تجربه از ۷ تا ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ در دانشگاه تهران، مرکز تئاتر مولوی، مجموعه عمارت روبرو و خانه فرهنگ و هنر مانا برگزار خواهد شد.

.

اخبار مرتبط:

-جدول اجراهای هجدهمین جشنواره تئاتر تجربه منتشر شد

 

یک دیدگاه