موزه مقدم به مناسبت میلاد حضرت مسیح (ع) برگزار می‌کند؛ نمایشگاه کارت پستال‌های سال نو و رونمایی از دو اثر استاد محسن مقدم

نمایشگاه «نگاهی نوستالژیک به کارت پستال‌های تبریک سال نو» از مجموعه کارت پستال‌های استاد محسن مقدم، دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ در موزه مقدم دانشگاه تهران افتتاح می‌شود.

در  این نمایشگاه همچنین از دو اثر ارزشمند از استاد محسن مقدم با موضوع حضرت مریم (س) و حضرت عیسی (ع) رونمایی خواهد شد. یک اثر نقاشی رنگ و روغن بر روی چوب با نقش حضرت مریم (س) و کودکی حضرت عیسی (ع) به همراه حواریون را نمایش می‌دهد و اثر دیگر یک صدف است که نقش شام آخر بر روی آن حکاکی شده است.

نمایشگاه جانبی شامل منتخبی از مجموعه کارت پستال‌های استاد محسن مقدم و همسرش سلما است که در سال‌هایی که این زوج در ایران ساکن شدند جمع‌آوری شده و شامل کارت تبریک از خانواده، دوستان و همکاران از کشورهای مختلف است.

گفتنی است، یکی از ویژگی‌های بارز محسن مقدم علاقه او از کودکی به جمع‌آوری کلکسیون‌های مختلفی چون تمبر، صدف، کارت پستال، چپق و قلیان و آثار متنوع تاریخی بوده است. او و همسرش در طول زندگی خود رنج‌های زیادی را متحمل شدند تا توانستند مجموعه‌ای غنی از آثار و اشیاء تاریخی و هنری را جمع‌آوری کنند.

محسن مقدم مجموعه‌داری متخصص و دوستدار فرهنگ گذشته ایران زمین بود که مجموعه خود را برای ارزش مالی آن جمع‌آوری نکرد. او بخش زیادی از آثار خود را از خارج از ایران خریداری می‌کرد و به ایران باز می‌گرداند.

استاد مقدم در آبان سال ۱۳۵۱ یعنی پانزده سال قبل از وفات خود، خانه پدری‌اش را به همراه تمامی آثار موجود در آن به دانشگاه تهران برای آموزش و پژوهش در فرهنگ گذشته و سپس عموم مردم وقف کرد.

لازم به ذکر است، این نمایشگاه به مدت یک ماه در معرض دید عموم خواهد بود و علاقه‌مندان می‌توانند همه روزه، غیر از شنبه‌ها، از ساعت ۹ تا ۱۶:۳۰ به موزه مقدم مراجعه کنند.

یک دیدگاه