معاون فرهنگی دانشگاه تهران: تصویر دانشگاه بدون تشکل‌های دانشجویی، تصویری باطل است

نشست هم‌اندیشی معاونان فرهنگی دانشگاه تهران با تشکل‌های اسلامی دانشجویی دانشگاه تهران، سه‌شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ با حضور دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران، معاونان فرهنگی و دانشجویی پردیس‌ها، دانشکده‌ها و دیگر واحدهای دانشگاه، دبیران تشکل‌های اسلامی دانشجویی و مدیران حوزه فرهنگی دانشگاه در تالار امیرکبیر معاونت فرهنگی برگزار شد.

در ابتدای این نشست، که با هدف هماهنگی و تعامل بیشتر تشکل‌های اسلامی دانشجویان و معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه و نیز بررسی مسائل و مشکلات این تشکل‌ها برگزار شد؛ دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران ضمن گرامی‌داشت ایام اربعین حسینی و خوشامدگویی به حاضران، خصوصا دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های اسلامی، سابقه‌ای را از کاروان‌های دانشجویی دانشگاه تهران در مراسم اربعین حسینی در کشور عراق مطرح کرد و حضور دانشجویان را در این مراسم بسیار مفید و اثر‌بخش دانست. وی همچنین از معاونان فرهنگی و دانشجویی پردیس‌ها و دانشکده‌های دانشگاه خواست مانند سال‌های گذشته با دانشجویانی که در این سفر شرکت می‌کنند کمال همکاری را داشته باشند.

دکتر سرسنگی با اشاره به لزوم وجود جلسات مرتب بین مدیران و تشکل‌های دانشجویی برای بررسی مسائل و مشکلات، هم‌افزایی بیشتر و ارتقای کمی و کیفی فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه، گفت: خوشبختانه ما تا کنون سعی کرده‌ایم با برگزاری جلسات مختلف به صورت مستقیم مباحث مورد نظر دانشجویان را بشنویم و تا حد امکان و در حد بضاعت خود برای حل مشکلات آن‌ها اقدام کنیم. این جلسه نیز به همین منظور با حضور دبیران محترم تشکل‌های اسلامی برپا شده و انشاء الله جلسه بعدی این شورا با حضور دبیران تشکل‌های فرهنگی، هنری، دینی و اجتماعی برگزار خواهد شد.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به اهمیت جایگاه تشکل‌های اسلامی در محیط‌های دانشگاهی، افزود: تصور دانشگاه، به خصوص دانشگاه در نظام جمهوری اسلامی، بدون در نظر گرفتن جایگاه تشکل‌های اسلامی، تصوری غلط و باطل است. این‌که فکر شود که دانشگاه برای خود رسالت جداگانه‌ای دارد و تشکل‌های اسلامی نیز دارای یک وظیفه جداگانه و فوق برنامه هستند، فرضی غلط و خالی از واقعیت است.

وی اضافه کرد: تشکل‌های اسلامی بخشی از بدنه اصلی دانشگاه محسوب می‌شوند و نیز بخشی از وظایف ذاتی و جوهری دانشگاه را انجام می‌دهند و از این بابت برای ما بسیار مهم هستند. رسیدگی به مسائل تشکل‌های اسلامی فقط به معنای حل و فصل فعالیت چند دانشجوی علاقه‌مند به کار فرهنگی نیست، بلکه توجه به قسمت مهمی از رسالت دانشگاه در حوزه مسائل سیاسی، فکر و اندیشه، مسئولیت‌پذیری اجتماعی و ایجاد نشاط سیاسی است.

 دکتر سرسنگی موضوع احزاب سیاسی در ایران را قبل و بعد از انقلاب اسلامی مورد آسیب‌شناسی قرار داد و گفت: قبل از انقلاب رژیم به دنبال وجود احزاب سیاسی قوی نبود، این رژیم تمایل به تک حزبی داشت و معتقد بود تنها باید یک حزب مشروعیت داشته باشد، حزبی که تملق‌گوی هیئت حاکمه بوده و به جای منافع مردم، منافع رژیم را تامین کند لذا در آن دوران کشور چندان از تجربه حزبی و کار سیاسی در درون احزاب بهره‌مند نبود. بعد از انقلاب هم بنا به دلایل بسیاری احزاب به معنای واقع کلمه نتوانستند شکل واقعی بگیرند و عملا فعالیت‌های سیاسی به صورت جریان و جنبش ظهور پیدا کرد و می‌کند. در یک چنین شرایطی نقش تشکل‌های اسلامی دانشجویی در شکل‌گیری جریانات سیاسی، آگاه‌سازی و روشنگری جامعه و انجام فعالیت‌های سیاسی مرتبط با این موضوع، که نه تنها تاثیرگذار بر دانشگاه بلکه موثر بر کل جامعه است، بسیار ممتاز و غیر قابل انکار است. در واقع تشکل‌های اسلامی دانشگاه در تمام این سال‌ها بار اصلی احزاب سیاسی را به شکلی درست و خردمندانه به دوش کشیده‌اند و از این بابت افتخاری دیگر را برای دانشگاه آفریده‌اند. ما باید قدر این تلاش دانشجویان را بدانیم و اذعان کنیم نه تنها کار سیاسی در دانشگاه‌ها بلکه بخش عمده‌ای از هویت سیاسی کشور ما، قبل و بعد از انقلاب اسلامی، مرهون تلاش این دسته از دانشجویان است.

معاون فرهنگی دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: به دلیل همین اهمیت و تاثیرگذاری تشکل‌های دانشجویی و اطمینانی که دانشجویان به ایشان دارند، برخی تلاش کرده‌اند با ایجاد گفتمان‌های جعلی دانشجویی از اعتبار تشکل‌های واقعی دانشجویی سوء استفاده کرده و به شکلی خزنده با جذب دانشجویان خود را جایگزین تشکل‌های سابقه‌دار و شناسنامه‌دار دانشگاه سازند. این خطری است که همه ما باید در برابر آن توجه نشان دهیم و بهترین راه برای نشان دادن این توجه، حمایت از تشکل‌های راستین دانشجویی است. هرچند تشکل‌های اسلامی از نظر بینش سیاسی با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند، اما همه آن‌ها فرزندان این نظام هستند و نسبت به دانشگاه و دانشجویان دغدغه دارند و بر اساس همین دغدغه اجازه نخواهند داد گفتمان‌های جعلی دانشجویی، که برای تامین منافع شخصی و گروهی برخی افراد خارج از دانشگاه ابداع می‌شود، هویت تشکل‌های دانشجویی را تخریب کنند و «سیاسی‌بازی» را جایگزین «کار سیاسی ناب دانشگاهی» کنند.

دکتر سرسنگی تصریح کرد: ما اعتقاد داریم تشکل‌های اسلامی باید استقلال داشته باشند. دانشگاه به هیچ‌وجه نه مایل است و نه به لحاظ قانونی می‌تواند در کار تشکل‌ها دخالت کند. تشکل‌ها هم طبیعتا در چارچوب و ضوابطی که قانون اساسی جمهوری اسلامی و قوانین جاری آموزش عالی برای ما تعیین‌کرده است، فعالیت می‌کنند. این اصل پایبندی به قانون تا زمانی که پابرجا باشد، فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی دانشگاه با عقلانیت، اخلاق و تعهد ادامه خواهد داشت. البته باید تاکید کنم که اصل قانون‌مندی فقط به دانشجویان تعلق ندارد، بلکه ما مدیران هم باید در خدمت به دانشجویان و تشکل‌ها مطابق قانون انجام وظیفه کنیم. خوشبختانه در این چند سال اخیر که من توفیق خدمت‌گزاری داشته ام، دیده‌ام که هم تشکل‌ها و هم مدیران این اصل را رعایت می‌کنند و همین هم عامل مهمی در وجود آرامش و ارزندگی فعالیت‌ها در دانشگاه تهران است. اگر اشکالی در این زمینه وجود دارد باید آن را یافته و بر‌طرف سازیم.

دکتر سرسنگی به درخواست‌های به حق دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی اشاره کرد و افزود: هرچند همکاران من در واحدهای مختلف تمام تلاش خود را انجام می‌دهند، اما هنوز دانشجویان خواسته‌ها و مطالبات به حقی دارند که باید به انجام رسد. ما مدیران باید از همه ظرفیت‌های خود برای رضایت خاطر تشکل‌ها استفاده کنیم و از آن طرف دوستان ما در تشکل‌ها هم نسبت به امکانات و توان مالی دانشگاه واقع‌بینانه نظر داشته باشند و این واقعیات را با دانشجویان در میان گذارند. امور فرهنگی را نمی‌توان با بخشنامه و دستور پیش برد. هر اقدامی در این حوزه اگر پشتیبانی دانشجویان را همراه داشته باشد به نتیجه خواهد رسید. پس وظیفه مسئولان تشکل‌های اسلامی در شکل‌گیری یک خواست عمومی برای حل مشکلات فرهنگی با تکیه بر امکانات و توانایی‌های موجود و واقعی بسیار حیاتی خواهد بود. از سوی دیگر کار حداقلی ما مدیران گذاشتن وقت و شنیدن حرف‌ها و نظرات تشکل‌ها است. وجود دیدارهای صمیمانه بین مدیران و تشکل‌ها تا حد زیادی باعث می‌شود هر دو طرف با شرایط هم آشنا شده و بر نقاط قوت و ضعف کار فرهنگی در دانشگاه تسلط بیشتری پیدا کنند.

وی با تاکید بر این نکته که رئیس محترم دانشگاه با همه مشغله‌ای که دارد دیدار با تشکل‌های دانشجویی را یک اصل دانسته و آن را دنبال می‌کند، اظهار امیدواری کرد روسا و هیئت رئیسه واحدها بیش از پیش در زمان‌های مناسبی با دانشجویان – خصوصا نمایندگان دانشجویان در تشکل‌ها و شوراهای صنفی‌-  دیدار کرده و از نزدیک با مسائل آن‌ها آشنا شوند.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران در پایان سخنانش تصریح کرد: خدمت به دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی با همه سختی‌هایی که دارد یک توفیق بزرگ و یک فرصت مناسب برای ادای دین به نسل جوان است که آن را باید قدر دانست و به آن افتخار کرد.

در ادامه این نشست، ابتدا دبیران تشکل‌های اسلامی دانشگاه شامل: امین اقرلو دبیر بسیج دانشجویی، سید محمدعلی رئیس السادات دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل، محمد رهبری دبیر انجمن اسلامی دانشجویان، علیرضا فقیهی دبیر مجمع عدالتخواه و علی آقابالازاده دبیر جامعه اسلامی دانشجویان مسائل و موضوعات تشکل‌ها را مطرح و نقطه نظرات خود را در خصوص مسائل کلان فرهنگی دانشگاه ارائه کردند. دبیران تشکل‌های اسلامی طی سخنان خود به مطالبی چون: خطر سیاست‌زدایی در دانشگاه‌ها، نیاز برخورد با ناهنجاری‌های اخلاقی و فرهنگی در دانشگاه مانند استعمال دخانیات و پوشش، لزوم حمایت بیشتر از تشکل‌ها، مشکل فضای فیزیکی تشکل‌ها در دانشکده‌ها و پردیس‌ها، برگزار‌نشدن به موقع و مرتب شوراهای فرهنگی، برخوردهای سلیقه‌ای برخی مدیران، لزوم رصد مسائل فرهنگی دانشگاه در شورای فرهنگی دانشگاه، وجود معضلات فرهنگی در خوابگاه‌ها، نبود همکاری برخی واحدها در واگذاری سالن برای اجرای برنامه‌ها، طولانی بودن مسیر خدمت‌رسانی به تشکل‌ها، لزوم تداوم جلسات تشکل‌ها و مدیران، دخالت‌های فراقانونی در برنامه‌های تشکل‌ها، شفاف‌سازی بودجه‌های فرهنگی واحدها، استانداردهای دوگانه فرهنگی در واحدهای مختلف دانشگاه و … اشاره کردند.

در ادامه نیز معاونان فرهنگی پردیس‌ها و دانشکده‌ها ضمن ارائه نظرات خود درباره موضوعات مطرح‌شده به برخی سئوالات و ابهامات تشکل‌ها پاسخ دادند و خصوصا بر لزوم تعمل بیشتر میان تشکل‌های دانشجویی و مدیریت‌های فرهنگی دانشگاه برای حل معضلات فرهنگی و ارتقای کمی و کیفی برنامه‌های فرهنگی، سیاسی، دینی و اجتماعی تاکید کردند.

یک دیدگاه