رئیس دانشگاه تهران در جشن متمرکز دانش آموختگی این دانشگاه: دانشگاه تهران مصمم است نقش بزرگ‌تری را در کشور و جهان ایفا کند

نخستین جشن دانش‌آموختگی متمرکز دانشگاه تهران با حضور هیئت رئیسه دانشگاه تهران، مدیران، رؤسای پردیس‌ها، دانشکده‌ها و سایر مسئولان این دانشگاه و جمع کثیری از دانش آموختگان و خانواده‌های ایشان روز چهارشنبه یکم شهریور در محل استادیوم سی هزار نفری دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران برگزار شد. در این مراسم که مصادف با سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) بود، از کلیه‌ی دانش‌آموختگان سال تحصیلی ۱۳۹۴-۱۳۹۵ و بویژه دانش آموختگان رتبه‌ اول رشته های مختلف دانشگاه تهران تقدیر به‌عمل آمد.

دکتر محمود نیلی احمدآبادی در این مراسم، ضمن خیر مقدم گویی به حاضران گفت: «امروز برای دانشگاه تهران یک روز بسیار بزرگ و به یاد ماندنی است. امروز ما شاهد حضور دانش‌آموختگان دانشگاه تهران در یک جمع صمیمانه، گرم و دوستانه هستیم. این اولین بار است که در دانشگاه تهران ما توفیق داریم که جشن دانش‌آموختگی را با حضور همه دانش‌آموختگان دانشگاه تهران برگزار کنیم. ما به شما دانش‌آموختگان عزیز افتخار می‌کنیم همان‌گونه که شما به دانشگاه تهران افتخار می‌کنید.»

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به جایگاه امروز دانشگاه تهران و اهدافی که این دانشگاه دنبال می‌کند و نیز نقش دانش‌آموختگان در برنامه‌های این دانشگاه، اظهار داشت: «قطعا قدیمی‌ترین دانشگاه تهران و دانشگاه کشور و همچنان معتبر‌ترین دانشگاه ایران دانشگاه تهران است؛ اینکه یک دانشگاه در طول ۸۳ سال بتواند همچنان معتبرترین و بزرگ‌ترین دانشگاه کشور باشد، افتخار کمی نیست.»

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: «شما کمتر مجموعه‌ای را در ایران پیدا می‌کنید که در تاریخ خود، یک تاریخ طولانی، همچنان بتواند پیشتاز باشد. قطعا بخش بزرگی از آن‌چه امروز دانشگاه تهران دارد مرهون دانشجویان و دانش‌آموختگان آن است. دانشگاه تهران همچنان از لحاظ رده‌بندی‌های جهانی معتبرترین دانشگاه ایران و جزو معتبرترین دانشگاه‌های جهان است. در دنیا قطعا شناخته‌شده‌ترین دانشگاه ایران، دانشگاه تهران است.»

دکتر نیلی احمدآبادی در ادامه با اشاره به اهداف دانشگاه، افزود: «قطعا گذشته دانشگاه تهران، بزرگ‌ترین سرمایه‌ آن است، همچنان‌که دانشجویان و اساتید آن از بزرگ‌ترین سرمایه‌های آن هستند. نام دانشگاه تهران از سرمایه‌های مهم این دانشگاه است. دانشگاه تهران مصمم است نقش بزرگ‌تری را در کشور و جهان ایفا کند. قطعا امروز توسعه هیچ کشوری بدون توسل به دانش و دانش‌آموختگان دانشمند امکان پذیر نیست. لذا هر چه دانشگاه تهران توسعه بیشتری پیدا کند و دانش آن عمیق‌تر شود، قطعا توسعه کشور بهتر خواهد شد و ما آینده روشن‌تری را برای کشور رقم خواهیم زد.»

رئیس دانشگاه تهران، گسترش تعاملات بین‌المللی را از دیگر اهداف پیش روی دانشگاه برشمرد و گفت: «خوشبختانه این زیر‌ساخت‌های لازم برای این مهم فراهم‌شده و امروز دانشگاه تهران طرح‌های عظیمی را برای یک صعود بزرگ‌تر در دست اجرا دارد. مهم‌ترین برنامه‌های دانشگاه، توسعه تعاملات بین المللی است. توسعه تعاملات بین المللی به معنای حضور جدی‌تر دانشگاه و دانش‌آموختگان و استادان دانشگاه در صحنه جهانی است؛ به این معنا که انتقال و تولید دانش بهتر و وسیع‌تر صورت خواهد گرفت. شاخص‌ها و استانداردهای دانشگاه افزایش پیدا خواهد کرد.»

وی در ادامه افزود: «نکته دومی که دانشگاه به شدت دنبال آن است، تعامل با جامعه است. همانطور که دوستان دیگر نیز اشاره کردند، بخش عمده‌ای از توسعه کشور مرهون دانش‌آموختگان و فارغ التحصیلان دانشجویان و اساتید دانشگاه تهران است، این تعامل و مشارکت باید افزایش پیدا کند. توان دانشگاه باید بیش از گذشته در خدمت جامعه قرار بگیرد و این جایی است که دانش‌آموختگان می‌توانند نقش محوری داشته باشند.»

دکتر نیلی احمدآبادی با اشاره به پر رنگ‌تر شدن نقش دانش‌آموختگان در دانشگاه تهران، عنوان کرد: «ما فکر می‌کنیم دانش‌آموختگان بخش جدایی‌ناپذیر دانشگاه هستند. دلبستگی دانش‌آموختگان به دانشگاه، ارتباطات گسترده و نفوذ دانش‌آموختگان در جامعه و پل ارتباطی این دانش‌آموختگان بین دانشگاه و جامعه بسیار بسیار برای دانشگاه مهم است، لذا برگزاری این جشن خود پیامی است از سوی دانشگاه به دانش‌آموختگان مبنی بر اینکه ما ارزش و اهمیت و جایگاه دانش‌آموختگان را به خوبی می‌شناسیم و اگر تا کنون از این استعداد و توان به اندازه کافی بهره‌مند نشدیم باید در آینده اقدامات لازم برای این بهره‌مندی را فراهم کنیم. این یک شروع است، هم ایجاد شبکه بین خود دانش‌آموختگان و هم ایجاد شبکه بین دانش‌آموختگان و دانشگاه، به همین جهت در کنار کانون‌های دانش‌آموختگی که در دانشکده‌های مختلف تشکیل شده و دارد تشکیل می‌شود، دانشگاه تهران دفتر دانش‌آموختگی را هم ایجاد کرده که بتواند به شکل سازمان‌یافته‌تری با دانش‌آموختگان خودش ارتباط برقرار کند.»

پیش از سخنان رئیس دانشگاه تهران، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران در سخنانی، ضمن خیرمقدم به حاضران در این جشن گفت: «بسیار مفتخر و شادمانیم که در این روز مبارک و فرخنده، پس از سال‌ها جشن دانش‌آموختگی دانشگاه تهران را به صورت متمرکز و به شکلی با شکوه، برگزار می‌کنیم.»

وی در ادامه افزود: «دانشگاه تهران در طول بیش از ۸۰ سال که از تاسیس آن می‌گذرد، تعداد کثیری از دانش‌آموختگان را به جامعه تقدیم کرده است؛ دانش‌آموختگانی که بدون هیچ تردید جزء برجسته‌ترین و کارآمدترین دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها و موسسات آوزش عالی کشور بوده و توانسته‌اند به سهم خود، تاثیری بسزا را در فضای علمی، فرهنگی و اجتماعی کشور به جای گذارند. در واقع امروزه نمی‌توان سخن از تاریخ معاصر ایران به زبان راند مگر آنکه به نقش دانش‌آموختگان و استادان دانشگاه تهران در زمینه‌های مختلف اشاره کرد و جای پای آنان را در تحولات کشور مورد شناسایی قرار داد.»

معاون فرهنگی دانشگاه تهران در پایان سخنانش، اظهار داشت: «پیوند دانشگاه تهران با جامعه و رابطه دو سویه آن با مردم، ویژگی منحصر به فردی است که در کمتر دانشگاهی می‌توان از آن سراغ گرفت. دانشگاه تهران امروزه نه فقط به عنوان یک مرکز آموزش عالی بلکه به عنوان نهادی پر قدرت در شکل‌گیری جریانات علمی و فرهنگی کشور، مورد توجه در سطوح ملی و بین المللی است.»

در ادامه این مراسم، همچنین دکتر صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران، طی سخنانی با اشاره به نقش تعیین‌کننده دانشگاه تهران در ادوار مختلف، گفت: «دانشگاه تهران بیش از هر نهاد دیگری برای مبارزه علیه رژیم شاه هزینه داده است.»

وی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع رسالت اصلی دانشگاه ها اشاره کرده و تاکید کرد: «رسالت اصلی دانشگاه گسترش علم و دانش و بالا بردن فرهنگ در جامعه است.»

حضور چند هنرمند برجسته و جوان که خود از دانش آموختگان دانشگاه تهران بوده اند، بر صحنه و گفتگو با دانش آموختگان از دیگر بخش های این مراسم بود. محمد بحرانی، امیر سلطان‌احمدی، کورش سلیمانی و هادی حجازی‌فر هنرمندان دانش‌آموخته دانشگاه تهران با حضور در این برنامه از خاطرات دوران تحصیل در دانشگاه تهران با حضار سخن گفتند و از برگزاری چنین برنامه‌های با شکوهی در حوزه فرهنگی دانشگاه تقدیر کردند.

جشن دانش آموختگی دانشگاه تهران که با اجرای محمد سلوکی و کارگردانی امیرحسین حریری برگزار شد، با اجرای موسیقی زنده توسط گروه علیرضا قربانی پایان یافت.

یک دیدگاه