نشست خبری معاون فرهنگی دانشگاه تهران برگزار شد/ دکتر سرسنگی: برنامه «روزی با دانشگاه تهران» ۲۲ مرداد برگزار می‌شود

نشست خبری دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اصحاب رسانه برای معرفی برنامه «روزی با دانشگاه تهران» و تشریح برنامه‌های معاونت فرهنگی دانشگاه تهران با حضور دکتر محمدعلی زارع چاهوکی مدیر کل فرهنگی اجتماعی دانشگاه تهران، دوشنبه ۹ مرداد در تالار امیرکبیر این دانشگاه برگزار شد.

دکتر مجید سرسنگی در این نشست درباره برنامه «روزی با دانشگاه تهران»، گفت: در راستای ارتباط دانشگاه و جامعه، آشنایی مردم به‌ویژه دانش آموزان با فضای دانشگاه و نشان‌دادن فضای علمی با نشاط به منظور ایجاد علاقه، انگیزه و روحیه تلاش برای ورود به دانشگاه تهران نماد آموزش عالی ایران و جذب دانشجویان برتر، برنامه «روزی با دانشگاه تهران» در همه پردیس‌ها و دانشکده‌های دانشگاه تهران اجرا می‌شود.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران با تاکید بر تعامل دانشگاه با دانش آموزان و خانواده‌ها، افزود: آشنایی داوطلبان آزمون سراسری با رشته‌های تحصیلی دانشگاه تهران، آشنایی با امکانات و تسهیلات ویژه دانشگاه تهران برای دانشجویان، معرفی امکانات، موقعیت، جایگاه ملی و بین المللی دانشگاه تهران برای دانش آموزان، خانواده‌ها، مدیران مدارس و مربیان، آشنایی با فضاهای آموزشی پژوهشی فرهنگی و رفاهی دانشگاه تهران، معرفی قطب‌های علمی دانشگاه تهران برای جذب دانش آموزان برتر، معرفی چهره‌های ماندگار، دانشمندان جوان و دانشجویان موفق دانشگاه تهران و آشنایی با اهداف، ارزش‌ها و سبک زندگی در دانشگاه از جمله اهداف اجرای نخستین برنامه «روزی با دانشگاه تهران» است.

سرسنگی درباره جامعه هدف این برنامه، اظهار داشت: دانش آموزان دارای رتبه‌های زیر هزار آزمون سراسری (تمامی رشته‌ها غیر از علوم تجربی)، دانش آموزان دارای رتبه‌های زیر پنج هزار آزمون سراسری (رشته علوم تجربی)، سایر دانش آموزان نخبه و علاقه‌مند، خانواده دانش آموزان و مربیان و مدیران مدارس برتر از جمله جامعه هدف اجرای این برنامه است.

وی درباره برنامه‌های پیشنهادی افزود: معرفی گروه‌های آموزشی و رشته‌های تحصیلی، معرفی امکانات فرهنگی، ورزشی و رفاهی، معرفی اعضای هیئت علمی و دانشجویان برجسته، معرفی زمینه‌های اشتغال در رشته‌های تحصیلی، معرفی امکانات و تسهیلات ویژه دانشگاه برای ورودی‌های برتر، بازدید از آزمایشگاه، کارگاه و کتابخانه، برگزاری نمایشگاه دستاوردهای علمی و ایجاد امکان حضور دانش آموختگان شاخص رشته‌ها در بین بازدیدکنندگان از جمله برنامه‌های پیشنهادی (روزی با دانشگاه تهران) است.

سرسنگی افزود: نخستین بار برنامه «روزی با دانشگاه تهران» یکشنبه ۲۲ مرداد ۹۶ از ساعت ۹ تا ۱۶ برگزار خواهد شد.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران همچنین از ایجاد واحدی به نام «ارتباط با خانه و مدرسه» در این دانشگاه خبر داد و گفت:‌ ما واحدی را در دانشگاه تهران با نام دفتر ارتباط با خانه و مدرسه ایجاد کرده‌ایم تا مشکلات دانشجویان و خانواده‌ها با مراکز علمی و آموزشی حل و فصل شود زیرا وقتی که خانواده‌ها فرزندان خود را به دانشگاه می‌فرستند طبیعتا فرزندان‌شان را به ما سپرده‌اند و دانشگاه نقش مهمی در تعلیم و تربیت آنها دارد.

او ادامه داد: بیش از ۵۵ هزار دانشجو در دانشگاه تهران مشغول به تحصیل هستند یعنی ما با ۵۵ هزار خانواده سر و کار داریم. به عقیده ما جذب دانشجو و دانشجویان نخبه و برتر و همچنین با استعداد باید از زمان پیش‌دانشگاهی برای تعلیم و تربیت به دانشگاه‌ها واگذار شود.

سرسنگی دانشگاه تهران را دانشگاهی کیفی ارزیابی کرد و افزود: یکی از سیاست‌های ما تشکیل انجمن اولیا و دانشگاه برای ساماندهی بهتر ارتباط میان ما و خانواده‌ها است یعنی تشکیل سازمان‌ها و انجمن‌های مردم نهاد بهترین راه‌حل برای کمک به خانواده‌ها و دانشگاه‌ها به حساب می‌آید.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران در بخش دیگری از سخنان خود به امکان جدیدی که در دانشگاه تهران ایجاد شده اشاره کرد و تصریح کرد:  در همین راستا از امسال هر کدام از دانشجویان دانشگاه تهران می‌توانند بین ۱۸ تا ۲۴ واحد از یک رشته تحصیلی دیگر را هم بخوانند و بعد از گذراندن این رشته‌ها دانشگاه به آن‌ها گواهی خواهد داد.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران در ادامه این نشست با اشاره به برگزاری نخستین جشن دانش آموختگی متمرکز در دانشگاه تهران، گفت: جشن دانش آموختگی ۱۲ هزار دانش آموخته سال تحصیلی ۹۴-۹۵ دانشگاه تهران با برنامه های متنوع و با حضور خانواده های دانش آموختگان، اول شهریور برگزار می‌شود.

وی با اشاره به مهمترین برنامه‌های معاونت فرهنگی دانشگاه تهران، افزود: آئین نو دانشجویان نیز به‌صورت متمرکز و با حضور جمع کثیری از دانشجویان جدید الورود اواخر شهریور تا اوایل مهر برگزار خواهد شد. همچنین، نخستین جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران از چهارم تا هشتم آذر ۱۳۹۶ با حضور دانشجویان و تشکل‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران برای تشویق در ارائه فعالیت‌های فرهنگی در این دانشگاه برگزار می‌شود و علاقه مندان می توانند از طریق سایت‌های معاونت فرهنگی و اداره کل فرهنگی اجتماعی دانشگاه تهران از جزئیات شرکت در این جشنواره مطلع شوند.

دکتر سرسنگی به برگزاری دومین دوره از جشنواره «کتاب سال فرهنگی دانشجویان» سراسر کشور اشاره کرد و گفت: مهلت ارسال آثار به دومین دوره از جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان سراسر کشور تا ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ است و نتایج این دوره از جشنواره، اردیبهشت ۹۷ اعلام می‌شود.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به برگزاری اولین دوره از اعطای تندیس مسئولیت‌های اجتماعی دانشگاه تهران، افزود: پرداختن به مسئولیت‌های اجتماعی در بین دانشجویان و ترویج فرهنگ مسئولیت‌پذیری بسیار اهمیت دارد. در اولین دوره از اعطای تندیس مسئولیت‌های اجتماعی دانشگاه تهران، برنامه دانشجویان و فعالیت‌های آن‌ها در عرصه‌های اجتماعی ملاک رتبه‌بندی محسوب می‌شود.

وی افزود: مسابقات مناظرات دانشجویی به زبان انگلیسی برای آمادگی بیشتر دانشجویان دانشگاه تهران برای حضور در مجامع بین المللی و مناظرات دانشجویی نیز اسفند ۱۳۹۶ برگزار می‌شود و دوره‌هایی نیز برای آمادگی در این زمینه طراحی شده است.

در ادامه، سرسنگی با اشاره به فعالیت‌های اداره کل تربیت بدنی دانشگاه تهران، گفت: مراسم کلنگ‌زنی مجتمع ورزش‌های آبی در چند روز آینده با هدف توسعه فضاهای ورزشی دانشگاهیان طی مراسمی برگزار خواهد شد.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران ضمن تاکید بر نقش دانشگاه تهران به عنوان یک مرجع در سطح آموزش عالی، اظهار داشت: در حال حاضر یکی از برجسته‌ترین مراکز تئاتر کشور یعنی مرکز تئاتر مولوی، موزه مقدم، باغ‌موزه نگارستان و فضاهای ورزشی نوسازی و بهسازی شده در دانشگاه تهران فعال است و امروز (دوشنبه ۹ مرداد) «نگارخانه دانشجو» در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران و با ارائه آثار معرق سوخت چرم از استاد علی اسفرجانی، با حضور دکتر نیلی رئیس دانشگاه تهران و خانواده زنده‌یاد استاد اسفرجانی و جمعی از هنرمندان افتتاح می‌شود و امیدواریم در آینده نزدیک سالن سینما نیز به مجموعه این امکانات اضافه شود.

یک دیدگاه